Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Sektörel Haberler » Erdoğan Bayraktar: İmarda yükseklik izni 5 ya da 6 kat olacak!

Erdoğan Bayraktar: İmarda yükseklik izni 5 ya da 6 kat olacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Başbakan Erdoğan'ın talimatı ile imarda yüksekliğe en fazla zemin artı 5 kat ya da 6 kadar izin verileceğini söyledi..

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Belediyelere kredi verirken partisel bir ayrım yapmadıklarını söyledi. Bakan Bayraktar ayrıca “Başbakanımızın talimatı ile biz imarda en fazla zemin artı 5 kat ya da 6 kata izin vereceğiz. Çok istisna mecburi bir durum ortaya çıkarsa biz değerlendirir gerekirse bakanlar kuruluna götürürüz” dedi.

Bakan Bayraktar, katıldığı bir televizyon programında Bakanlığının çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İller Bankası kredilerinin dağıtımında hiçbir partisel ayrım yapılmaması konusunda kendisini uyardığını ifade eden Bayraktar, “Belediyeler bize yeter ki güzel projeler getirsinler biz onlara gerek Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğünden, gerek Mekansal Planlama Genel Müdürlüğünden imkanlarımız nispetinde kredi vereceğiz. İller Bankasından da belediyelere kredi verirken kesinlikle ayrım yapmıyoruz. Başbakanımız da bize ayrım yapmayacaksınız, katiyen ayrım yapmayacaksınız diyor. CHP’li belediyeler olsun, diğer belediyeler olsun, hizmet yaparken particilik yapamazsınız, Türkiye Cumhuriyeti’nin belediyesidir, bizim belediyemizdir” dedi.

Bakan Bayraktar sözlerine şöyle devam etti:
“Projeler gerçekten yere sağlam basmalı, örneğin ağaçlı bir yol getirsinler, bisiklet yolu getirsinler, sokak düzenlemesi getirsinler, tarihi dokunun yenilenmesini getirsinler, yöresel mimarinin geliştirilmesini getirsinler, biz onları destekleyeceğiz. Şimdi Yöresel mimarinin geliştirilmesi için de çok büyük çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmalar sayesinde Ülkemizin şehirleri güzelleşecek, ülkemiz topyekun kalkınacak. Gelen turist sayısı daha fazla artacak ve yaşanılabilir bir çevre oluşacak.”

“Başbakanımızın talimatı ile biz imarda en fazla zemin artı 5 kat ya da 6 kata izin vereceğiz.

Kentsel dönüşümde de imar artışı beklentisinin doğmaması gerektiğini söyleyen Bakan Bayraktar, “Başbakanımızın talimatı ile biz imarda en fazla zemin artı 5 kat ya da 6 kata izin vereceğiz. Çok istisna mecburi bir durum ortaya çıkarsa biz değerlendirir gerekirse bakanlar kuruluna götürürüz. Müteahhitler dolaşıyor ben Bakanlığı tanıyorum, bana yerinizi verin ben buranın imarını artıracağım diyor. Böyle bir şey yok, vatandaşlarımız kesinlikle bunlara inanmasın” dedi.

Kentsel dönüşümü vatandaşlara en iyi şekilde anlatmaya çalıştıklarını söyleyen Bakan Bayraktar,  “ Binasının riskli olduğunu bildiren ve yıkılmasını isteyen kişilerden İstanbul Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’ne her gün 600-700 telefon geliyor. Biz aynı zamanda Alo 181 hattını da kurduk, kentsel dönüşüm için bir hat daha kuracağız” dedi. 

“Türkiye’de şu ana kadar bizim riskli bina olarak yıktığımız yaklaşık 50 bin birim konut var”

İstanbul’daki kentsel dönüşüm çalışmalarına da değinen Bakan Bayraktar şunları söyledi:
“İstanbul’da riskli alan olarak yaklaşık 15’in üzerinde bölge tespit ettik. Bina olarak da yaklaşık 10 binin üzerinde bina her bina da 3 daire var, 5 daire var, tespiti yaptık. Türkiye’de şu ana kadar bizim riskli bina olarak yıktığımız yaklaşık 50 bin birim konut var, bu 50 bin konutun 35 bini İstanbul’da. Bizim bu senenin sonuna kadar 200 bin birim konutu yakalama hedefimiz var”

“Gece gündüz çalışıyoruz ama basında takdir edilmiyoruz”

Gece gündüz çalıştığını ama basında takdir edilmediğini söyleyen Bakan Bayraktar, “Basında bize şaşı bakan bir kesim var, bizim yaptığımız işleri görmüyor, acaba bir gaf yapar mı yapsa da onu büyütsek diyorlar. Halbuki demesi lazım ki; bu adamı inceleyelim, ailesini inceleyelim, yapısını inceleyelim, çalışkanlığını inceleyelim, yaptığı işlerdeki yanlışlıkları, onları inceleyelim, işte günahı nedir, sevabı nedir, ona göre diyelim ki bu adama dokunmayalım. Bunu diyen bir kesim de var tabii” dedi.


Kaynak: Emlak Kulisi

Eklenme tarihi: 29 Nisan 2013

Okunma sayısı: 2767

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım