Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Diğer Haberler » Kentsel dönüşümde yıl sonuna kadar 200 bin ev yıkılacak!

Kentsel dönüşümde yıl sonuna kadar 200 bin ev yıkılacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşüm projesi kapsamında şimdiye dek 50 bin adet riskli binanın yıkıldığını ve sene sonuna kadar bu rakamın 200 bine ulaşacağını ifade etti...

Kredi verme konusunda açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “Belediyeler bize yeter ki güzel projeler getirsinler biz onlara gerek Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü'nden, gerek Mekansal Planlama Genel Müdürlüğünden imkanlarımız nispetinde kredi vereceğiz." dedi. Bakan Bayraktar sözlerine şöyle devam etti:

“Projeler gerçekten yere sağlam basmalı, örneğin ağaçlı bir yol getirsinler, bisiklet yolu getirsinler, sokak düzenlemesi getirsinler, tarihi dokunun yenilenmesini getirsinler, yöresel mimarinin geliştirilmesini getirsinler, biz onları destekleyeceğiz. Şimdi Yöresel mimarinin geliştirilmesi için de çok büyük çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmalar sayesinde Ülkemizin şehirleri güzelleşecek, ülkemiz topyekun kalkınacak. Gelen turist sayısı daha fazla artacak ve yaşanılabilir bir çevre oluşacak.”

 İmarda en fazla zemin artı 5 kat ya da 6 kata izin vereceğiz.

Kentsel dönüşümde de imar artışı beklentisinin doğmaması gerektiğini söyleyen Bakan Bayraktar, “Başbakanımızın talimatı ile biz imarda en fazla zemin artı 5 kat ya da 6 kata izin vereceğiz. Çok istisna mecburi bir durum ortaya çıkarsa biz değerlendirir gerekirse bakanlar kuruluna götürürüz. Müteahhitler dolaşıyor ben Bakanlığı tanıyorum, bana yerinizi verin ben buranın imarını artıracağım diyor. Böyle bir şey yok, vatandaşlarımız kesinlikle bunlara inanmasın” dedi.

Kentsel dönüşümü vatandaşlara en iyi şekilde anlatmaya çalıştıklarını söyleyen Bakan Bayraktar,  “ Binasının riskli olduğunu bildiren ve yıkılmasını isteyen kişilerden İstanbul Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’ne her gün 600-700 telefon geliyor. Biz aynı zamanda Alo 181 hattını da kurduk, kentsel dönüşüm için bir hat daha kuracağız” dedi.

“Türkiye’de şu ana kadar bizim riskli bina olarak yıktığımız yaklaşık 50 bin birim konut var”

İstanbul’daki kentsel dönüşüm çalışmalarına da değinen Bakan Bayraktar şunları söyledi:

“İstanbul’da riskli alan olarak yaklaşık 15’in üzerinde bölge tespit ettik. Bina olarak da yaklaşık 10 binin üzerinde bina her bina da 3 daire var, 5 daire var, tespiti yaptık. Türkiye’de şu ana kadar bizim riskli bina olarak yıktığımız yaklaşık 50 bin birim konut var, bu 50 bin konutun 35 bini İstanbul’da. Bizim bu senenin sonuna kadar 200 bin birim konutu yakalama hedefimiz var”
Kaynak: Emlak Kulisi

Eklenme tarihi: 29 Nisan 2013

Okunma sayısı: 2593

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım