Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Diğer Haberler » İstanbul için bir çılgın proje daha

İstanbul için bir çılgın proje daha

Bakan Bayraktar, 1 milyon kişinin yaşayacağı İstanbul Kayaşehir projesinin ikizi için Anadolu Yakası'nda yer baktıklarını söyledi.

 Bakan Erdoğan Bayraktar yeni bir çılgın projenin müjdesini verdi. Bugün'ü ziyaret eden Bayraktar, 1 milyon kişinin yaşayacağı İstanbul Kayaşehir projesinin ikizi için Anadolu Yakası'nda yer baktıklarını söyledi.

Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın Van depreminin ardından Deprem riskini bitirmek için "Bu bizi iktidardan etse de yapacağız" dediği Kentsel Dönüşüm projeleri kapsamında yeni bir Çılgın Proje daha geliyor.

4 milyon konutun yüzde 50'si depreme karşı güvensiz olan İstanbul'da vatandaşların sağlam konutlarda oturması için Avrupa Yakası'ndaki Kayaşehir projesinin bir benzeri Anadolu Yakası'nda da yapılacak.

1 milyon kişinin yaşayacağı Kayaşehir gibi büyük olacak olan yeni proje için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Arazi aramaya başladı. Bakanlık Kadıköy, ümraniye ve Üsküdar gibi yoğun bölgelerdeki Deprem riskli konutların yerine bu yeni projede sağlam konutlar üretecek. Yeni konutlar ısı yalıtımı yüksek binalar olacak. Böylece daha az enerji harcanacak.

Karış karış inceliyoruz
Bugün Gazetesi'ni ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar Anadolu Yakası'ndaki yeni çılgın projenin müjdesini verdi. Bayraktar Kanal İstanbul'un güzergahının Başbakan Erdoğan tarafından açıklanmasına az bir zaman kala yeni Şehir için çalışmaların hızlandığını belirterek, "Yeri henüz net belli değil. Ancak her yeri karış karış inceliyor ve yer bakıyoruz. Anadolu yakasının her yerine Şile taraflarına bakıyoruz. Çalışmalarımız var" dedi.

Yerleşim banliyölere
Batı ülkelerinde Konut alanlarının banliyö denilen Şehir dışına yapıldığını aktaran Bakan Bayraktar, İstanbul'da da amaçlarının bu yönde olduğunu kaydetti. Şehir merkezlerinin etrafında planlı yeşil alanı yapacaklarını binalardaki kat sayısının da az olacağını belirten Bayraktar, Anadolu Yakası'na yapılacak ve yaklaşık 1 milyon kişinin yaşayacağı yerleşim yerini şehir haline getireceklerini söyledi.

Villalar kanalı finanse edecek
Kanal İstanbul için yapılacak harcamanın bir kısmının kanalın etrafına yapılacak villalardan elde edileceğini ifade eden Bayraktar detayları şöyle anlattı:

"Başbakanımız ABD'ye gitmeden önce Kanalın detaylarını ve yerini açıklayacak. Kanalın etrafına yalı, villa gibi evler yapacağız. Ama suya sıfır olmayacak. Önce bir 50 metre yaya yolu bırakacağız. Ardından araç yolu ondan sonra bir şerit daha çekilecek ve evler yapılacak. Sıfır konumda ev yapılabilmesi için belli şartlar var. Ama genel olarak sahiller halka bırakılacak"

Yeni şehirler nefes aldıracak
Yeni şehirlerin İstanbul'un Kentsel Dönüşümüne ciddi katkı sağlayacağına dikkat çeken Bakan Bayraktar, "İstanbul'un deprem riski taşıyan binalarının taşınmasına kattı sağlayacak, İstanbul'un nüfusunun desantiralize olmasına ve ulaşımına ciddi katkıları olacak. Kayaşehir ve Anadolu yakasına yapılacak Yeni Şehir İstanbul halkına nefes aldırma yeri olacak" bilgisini verdi.

Kaynak: Emlak Lobisi

Eklenme tarihi: 29 Nisan 2013

Okunma sayısı: 2690

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım