Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Diğer Haberler » Çevre Mühendislerinden 3. Havalimanı Projesi İhalesine İptal Davası

Çevre Mühendislerinden 3. Havalimanı Projesi İhalesine İptal Davası

"İstanbul’un kentsel yapısını, doğal alanlarını olumsuz etkileyecek olan 3. Havalimanı projesi; henüz planlama aşamasında bile çevre mevzuatı sürecini yok saymaktadır" diyen TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, 'hukuksuz' olarak tanımladığı 3. havalimanı projesi ihalesinin iptal edilmesi için dava açıyor.

Çevre Mühendisleri Odası'ndan yapılan yazılı açıklamada, 3. havalimanı projesinin henüz Planlama aşamasında bile çevre mevzuatı sürecini yok saydığına işaret edilerek, ÇED Yönetmeliği'nde ve Çevre Kanunu‘nda belirtilen hükümlerin göz ardı edildiğine dikkat çekildi. "Böylesine önemli bir projeye dair tüm uyarılarımıza rağmen halkın katılımının göz ardı edilmesi ve nihai ÇED‘e dair halkın görüşlerinin alınmadan ihalenin yapılmaya çalışılması, ülkemizin tamamını etkileyecek bu projedeki demokrasi ve katılımcılık anlayışını ortaya koymaktadır" denilen açıklamada, şu noktalara dikkat çekildi:

Askı süresi olan 10 iş günü dolmadı
"Kamuoyunda 'İstanbul Bölgesi 3. havalimanı Projesi' olarak bilinen ve 09 Nisan 2013 tarihinde ÇED İnceleme-Değerlendirme Komisyonu Toplantısı yapılan proje 22.04.2013 tarihinde; Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği‘nin 14. maddesi uyarınca halkın görüş ve önerilerini almak amacıyla askıya çıkmıştır. Söz konusu yönetmeliğin 14‘ncü maddesinin 1‘nci bendi uyarınca askı süresi '10 İŞ GÜNÜ' olmak zorundadır.

ÇED Yönetmeliği‘nin 6‘ncı maddesinin 3‘ncü bendinde "Bu Yönetmeliğe tabi projeler için 'Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu' kararı veya 'Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir' kararı alınmadıkça bu projelere hiç bir teşvik, onay, izin, Yapı ve kullanım ruhsatı verilemez, proje için yatırıma başlanamaz ve ihale edilemez" hükmü bulunmaktadır.

'ÇED Olumlu' kararı hukuken mümkün değil
Kamuoyunda 'İstanbul Bölgesi 3. Havalimanı Projesi' olarak bilinen projenin halkın görüşüne açıldığı tarih 22.04.2013 olduğuna göre, 10 iş günü 07.05.2013 tarihinde tamamlanmaktadır. (23 Nisan ve 1 Mayıs Resmi Tatildir, iş gününe dahil değildir) Kaldı ki askı süresi tamamlandığında proje hakkında halktan gelen görüşlerin projeye yansıtılması kanuni zorunluluktur. ÇED Yönetmeliği‘nin 14‘ncü maddesine göre askı süresi ve sonrasında gelen görüşlerin ÇED Raporuna yansıtılması aşamaları tamamlanmadan 'Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu' kararı verilmesi hukuken mümkün değildir.

Yukarıda açıklanan sebeplerden dolayı ihalenin yapılması yasal düzenlemelere açıkça aykırı olduğundan Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak 2013/1 dosya numaralı 'İstanbul Yeni Havalimanı' konulu ihalenin 03.05.2013 tarihinde yapılmasına dair idari işlem ile, 03.05.2013 tarihinde yapılacağı açıklanan ihalenin ertelenmeyeceğine dair 26.4.2013 tarihinde Bakan tarafından basına duyurulan Bakanlık idari işlemlerinin derhal durdurulması, ardından iptal edilmesi gerekmektedir

Kaynak: Emlak Lobisi

Eklenme tarihi: 30 Nisan 2013

Okunma sayısı: 2637

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım