Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Emlak Haberleri » Kira gelirleri vergi tutarı 3,6 milyara TL'ye ulaştı

Kira gelirleri vergi tutarı 3,6 milyara TL'ye ulaştı

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, önceden hazırlanmış kira beyanname sistemi ile son 2 yılda mükellef sayısının 2'ye katlandığını söyledi.

 Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, önceden hazırlanmış Kira beyanname sistemi ile son 2 yılda mükellef sayısının 2'ye katlandığını belirterek, beyan edilen Kira gelirinin de Mart 2013 tarihinde, sistemden önceki yıla oranla yüzde 65 artarak 26 milyar TL'yi aştığını söyledi. Şimşek, kira gelirleri Vergi tutarının ise 3,6 milyara ulaştığını bildirdi.

Şimşek, Maliye Bakanlığı'nda 'Önceden hazırlanmış kira beyanname sistemi sonuçları ve sahteciliğe karşı teminat uygulaması' konulu basın toplantısı düzenledi. Bakanlığı'nın teknolojiye büyük önem verdiğini ve Teknoloji altyapısına ilişkin yatırımlarını sürdürdüğünü söyleyen Şimşek, kira beyanname sisteminin Elektronik ortama taşınmasının hizmetin kalitesini artırdığı gibi Maliye Bakanlığı'nın da etkinliğini artırdığını belirtti.

"766 BİN YENİ MÜKELLEF KAZANDIK"
Mehmet Şimşek, önceden hazırlanmış kira beyanname sistemini uygulamaya geçirdikleri Mart 2012 tarihinden bugüne kadar ilk defa beyanname veren mükellef sayısının 766 bin kişi olduğunu, 2013 Mart ayında ise toplam 1 milyon 511 bin kişinin Kira Geliri için beyanname verdiğini belirtti.

Son iki yılda mükellef sayısının ikiye katlandığını ifade eden Şimşek, beyan edilen kira gelirinin de Mart 2013 tarihinde, sistemden önceki yıla oranla yüzde 65 artarak 26 milyar TL'yi aştığını söyledi. Şimşek, "Dolayısıyla bir yandan 766 bin yeni mükellef kazandık, bir yandan da beyan edilen Kira Geliri yüzde 65 artarak 26 milyar TL'yi aştı. Sonuç itibariyle 2013 Mart ayında beyan edilen kira gelirleri için hesaplanan Vergi tutarı 3.6 milyar TL'ye ulaşmış, bu rakam sistemden bir önceki yıla göre 1.2 milyar TL'lik ilave bir vergi artışı anlamına gelmektedir. Dolayısıyla Kayıt Dışı ile mücadele son hız devam ediyor" dedi.

Kaynak: Emlak Lobisi

Eklenme tarihi: 30 Nisan 2013

Okunma sayısı: 2573

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım