Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Diğer Haberler » İstanbul’da kurulacak şehirlerde sona gelindi!

İstanbul’da kurulacak şehirlerde sona gelindi!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İstanbul’un Anadolu ve Avrupa yakasında kurulacak olan yeni şehirlerde son aşamaya gelindiğini ve kamuoyuna yakında projenin tanıtılacağını söyledi. Bayraktar, kurulacak şehirlerin çevresi, altyapısı, bilim merkezleri ve fuar alanlarıyla dünyadaki benzerlerini aratmayan, 21.yüzyılın örnek şehirleri olacağını ifade etti.

Bir süredir Güney Kore’de bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, burada Güney Kore Arazi, Alt yapı ve Ulaştırma Bakanı Suh Seoung HWAN  ile görüştü.  İki ülke arasında işbirliği fırsatlarının görüşüldüğü toplantıda HWAN, Bakan Bayraktar’dan Türkiye’de yürütülen kentsel  dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi aldı. Türkiye’nin kentsel dönüşüm çalışmalarını çok beğendiklerini, yakından izlediklerini  ifade eden HWAN, Güney Kore’de eskiyen şehir dokularının  yenilenmesi gerektiği, bu konuda Türkiye’nin tecrübelerinden yararlanmak istediklerini  belirtti.  HWAN,  Haziran ayında Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştireceklerini söyleyerek, “İki kardeş ülkenin kentsel dönüşüm çalışmaları karşılıklı ekipler kurularak daha ileriye taşınacak” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan  Bayraktar ise Hükümetin   2023 yılı hedeflerinden  birinin  afet riski altındaki alanlarda dönüşüm çalışmaları olduğunu belirtti.  Bakan Bayraktar,  Türkiye’de yaklaşık 19 milyon konut stokunun, 6 milyon 500 binin depreme dayanıksız olduğunu söyledi. Bunun için geçen yıl bir kanun çıkardıklarını kaydeden Bayraktar,  bu konutların 20 yıllık bir sürede peyder pey dönüştürüleceğini belirtti.

İstanbul’un yeni şehirleri tamam!
Bakan Bayraktar, İstanbul’un Anadolu ve Avrupa yakasına kurulacak  iki yeni şehir projesinin son durumuyla ilgili de bilgi verdi. Yeni şehirler için dünyadaki örnekleri incelediklerini söyleyen Bayraktar, yakında şehirlerin detaylarını kamuoyuna  açıklayacaklarını ifade etti.

Gerek İstanbul’a yapılacak  yeni  şehirlerin  gerekse kentsel dönüşüm sonrası ortaya çıkacak  şehirlerin  21. Yüzyıla uygun olarak tasarlandığını  vurgulayan Bayraktar, “İnsanlar yerleşim alanlarında; çevresi, altyapısı,  ulaşımı, sosyal donatı alanları, engelliler için kolaylaştırılmış mekanları, çocuk oyun alanları, eğitim imkanları, bilim merkezleri ve fuar alanlarının  yanı sıra enerji verimliliği yüksek, su tasarruflu, yağmur sularının tekrar kullanılabildiği, sıvı ve katı atıkların ayrıştırıldığı, çevreye duyarlı mekanlar olacak” dedi.

Kaynak: Emlak Lobisi

Eklenme tarihi: 16 Mayıs 2013

Okunma sayısı: 2756

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım