Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Diğer Haberler » Vatandaş kaygılı müteahhit umutlu!

Vatandaş kaygılı müteahhit umutlu!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Fikirtepe’yi ‘riskli alan’ ilan edeceğini duyurması bölgedeki hareketliliği artırdı. Bu durum evlerini boşaltıp kiraya çıkan vatandaşı kaygılandırırken, inşaatlara başlayan firmaları umutlandırdı

 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklama ile Fikirtepe'de başlamış olan tüm projelerin durdurulmasına karar verildi. Bizde Milliyet olarak bölgede yaşayan vatandaşlarla görüştük. Yaklaşık 2.5 yıldır imar değişiklikleri gibi nedenlerle gündemden düşmeyen ve son olarak özel proje alanı olarak ilan edilen Fikirtepe'deki vatandaş bir yandan daha önceki sorunlarla boğuşurken, bir yandan da bölgenin ‘riskli alan' ilan edilmesi durumunda ne olacağını merak ediyor.

Beklemek istemiyorlar
‘Şimdi ne olacak?' diye soran vatandaşların çoğu, zaten bölgeye gelen müteahhitlerin bir türlü işe başlamadıklarından şikayet ediyor. Yaklaşık 2 senedir oyalandıklarını iddia eden vatandaşlar, sözleşmeleri imzaladıklarını ama inşaatların bir türlü başlamadığını belirtiyor. Başlayan inşaatların da durdurulması nedeniyle kaygılanan vatandaşlar, belirsizlikten yakınıyor.

İnşaat çalışmalarının başladığı alanlarda ise durum biraz daha farklı. Taşınma ücretlerini ve kiralarını alan vatandaşlar sabırsızlıkla yeni evlerine taşınmak istiyor. Ancak yeni gelen haber nedeniyle kafaları karışan bölge halkı daha fazla beklemek istemediklerini dile getiriyor.
Vergi muafiyeti olacak

Bölgedeki çalışmalarına başlayan İnşaat Firmaları ise yeni durumdan gayet umutlu. Fikirtepe'nin riskli alan ilan edilmesiyle Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu'ndan faydalanacak olan firmalar, vergi muafiyeti, yüzde 1 KDV, hak sahiplerine Bakanlık tarafından yapılacak Kira ve taşınma yardımı gibi avantajlardan yararlanabilecek.

‘Şikâyetler yığılmıştı, sorunu çözeceğiz’
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da yazılı bir açıklama geçerek Fikirtepe'deki son durumla ilgili bilgi verdi. Buna göre, çöküntü bölgesi niteliğindeki bölgenin, afete karşı dayanıksız ve sağlıksız yapılar bulunması, mevcut donatı alanlarının yetersizliği, nüfus ve yapılaşmadan kaynaklanan çevre koşulları nedeniyle biran önce dönüştürülmesi gerektiği sonucuna varıldığı belirtildi.

Açıklamada, bölgenin ‘riskli alan' ilan edilmesiyle mevcut sorunların daha hızlı çözüleceği ifade edildi. Bakanlık, gerekli çalışmaları başlatacağını belirterek, uygulamanın nasıl yapılacağının daha sonra netleştirileceğini açıkladı.

 Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "İstanbul Kadıköy sınırlarındaki Fikirtepe bölgesinde 2 yılı aşkındır ‘uygulamadan kaynaklanan' sorunlar devam etmektedir. Bu sorunun çözümü için Bakanlığımız'a yüzlerce şikayet ve başvuru yapılmıştır. Bu doğrultuda sorun, 6306 sayılı kanun kapsamında çözülecek olup, bölgenin ‘riskli alan ilan edilmesine ilişkin karar' Bakanlar Kurulu gündemindedir"

Kafalar karışık
Bölgede Arsa sahibi olan Hediye Barış, bir sene önce evlerini boşalttıklarını belirtti. Taşınma masrafı olarak 1000 lira ödendiğini anlatan Barış, "Bize her ay 900 lira Kira yardımı yapılıyor. Şimdi yapılan düzenleme bizi yarı yolda bırakmasın" dedi.

Yine bölgede Arsa sahibi olan Esengül Can ise, bir firmanın kendileriyle anlaştığını ama yıllardır inşaatın başlamadığını belirterek, "Haziranda taşınacaktık ama sözleşmeyi imzalamayanlar var. Onlar mahkeme açtı. Mahkemeler yüzünden İnşaat başlayamıyor. Umarım yeni yasada buna bir çözüm bulunur" diye konuştu.

Bölgede Emlak danışmanlığı yapan Vehbi Çiçek de, "Firmalar anlaştıkları bölgelerde çalışmalara başladı. Evleri yıkıp, insanları evinden çıkardılar" dedi. Şimdi sözleşmelerin geçersiz olması durumunda vatandaşın çok ciddi sıkıntılar yaşayacağını anlatan Çiçek, "Kimsenin dönecek yeri de yok. Bu karar daha önce çıkmalıydı" diye konuştu.

FİKİRTEPE’NİN ÖNÜ AÇILIYOR
Şaadet Temel / Anka Yapı Yönetim Kurulu Başkanı
Fikirtepe'deki binaların ‘Riskli Yapı' olduğu aşikar. Bu nedenle bölgenin riskli ilan edilmesiyle önemli adımlar atılmış olacak. Zaten burada iş yapan bütün İnşaat Firmaları bölgenin riskli alan ilan edilmesini istemişti. En önemlisi arsa sahiplerinin 2/3 çoğunluk ile anlaşması durumunda diğer arsa sahipleri beklenmeyecek. Arsa sahiplerine kira yardımı yapılabilecek. Vergi ve harçlarda muafiyet sağlanabilecek. Kredi ve faiz oranlarından indirim sağlanabilecek. İnşaat ruhsatları kısa sürede alınabilecek. Emsal değişikliğine gidilse bile hak sahipleri ve müteahhitlerin oranları aynı kalacağı için ciddi sorunlar yaşanmayacak. Bu kararla birlikte Fikirtepe'nin önü açılacak. Tek isteğimiz sürecin hızlı ilerlemesi"

ÇOK OLUMLU BİR GELİŞME
Ali Nuhoğlu / Nuhoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı
"Fikirtepe'nin ‘riskli alan' ilan edilmesi bizim için çok olumlu bir gelişme. Çünkü bölgede süreç bitmiyordu, sıkıntılar vardı. Riskli alan ilan edilmesiyle birlikte süreç hızlanacak. Bu süreçteki tek tereddüt daha önce Belediye tarafından hazırlanan imar planının değişmesi. Bence belirleyici etken bu olacaktır. İmar değişikliği olursa bu durum kaosa neden olur. Çünkü buradaki süreci binlerce kişiyle yürütüyoruz. İnsanlar evini boşalttı. Ama eminimki Bakanlık bunları göz önünde bulunduracaktır. Süreci takip etmek gerekiyor. Asıl süreç bölgenin riskli alan ilan edilmesinden sonra başlayacaktır. Biz Nuhoğlu İnşaat olarak da ayrıca bölgedeki süreci raporlayıp Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na geçeceğiz"

İŞLER HIZLI YÜRÜYECEKTİR
Nazmi Durbakayım / Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı
"Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı Mekansal Planlama Müdürlüğü tarafından Fikirtepe'yi ‘Riskli Alan' olarak tespit edilmesine yönelik çalışmayı, hem bölge halkı hem de inşaat firmaları için oldukça olumlu bir adım olarak değerlendiriyorum. Öncelikle belirtmek gerekirse, Fikirtepe'deki dönüşümü teşvik eden emsal artışı, Afet Yasası'nın uygulamaya girmesinden önce yapılan bir çalışma olduğu için yüzde 1 KDV avantajı, 3/2 çoğunluk gibi Afet Yasası'nın sağladığı avantajlara sahip değildi. Bakanlığın Fikirtepe'yi de Afet Yasası kapsamına almasıyla birlikte bu eksiklik ortadan kalkacak ve bölgenin dönüşümü daha hızlı olacaktır. Bakanlığın aldığı bu karar ile birlikte Fikirtepe'deki dönüşüm hız kazanacaktır"

Kaynak: Emlak Lobisi

Eklenme tarihi: 22 Mayıs 2013

Okunma sayısı: 2379

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım