Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Diğer Haberler » Çılgın Türkler, 90 milyarlık gurur projesi için imzayı attı!

Çılgın Türkler, 90 milyarlık gurur projesi için imzayı attı!

Başbakan Eroğan’ın ‘Çılgın Türkler’ diye tanımladığı 3. havalimanı ihalesini kazanan Cengiz-Kolin-Limak-Mapa-Kalyon ortaklığı, tarihi imzayı attı. Törende konuşan Bakan Yıldırım “Bu proje Türkiye için tarihi bir milat” dedi.

Tamamlandığında ‘dünyanın en büyüğü' unvanını elde edecek olan 3. havalimanının ön sözleşmesi dün imzalandı. Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nin (DHMİ) 80. kuruluş yıldönümüne denk gelen imza törenine Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın yanı sıra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyaretinde "Zaman zaman aramızdan böyle ‘Çılgın Türkler' çıkar" diye bahsettiği ihaleyi kazanan 5 Türk şirketinin temsilcisi katıldı.

Törende konuşan Bakan Yıldırım, havalimanı projesinin Türkiye'nin bütün göstergelerini değiştiren bir milat olduğunu söyledi. İhalenin, kredi notunun artmasını sağladığını da ifade eden Yıldırım, Türkiye'nin Yatırım yapılabilir ülkeler arasında yer aldığını belirterek, "Türkiye Yatırım yapılabilir ülkeler arasındaydı da bu not veren hocaların görmezden geldiği bir husustu. Onların da bugün Türkiye'nin değil dünyanın en büyük kamu-özel sektör ortaklığı olan projeden sonra mazeretleri kalmadı" dedi.

Kuş yolları kimsenin aklında yoktu
İhaleden sonra çok şey söylendiğini, bunların konuşulmaya devam edeceğini belirten Bakan Yıldırım "Biz 10 senedir bunlarla uğraşıyoruz. Hayırlı bir iş yaptığınızda kafayı sağdan soldan uzatan çok olur" dedi. Yıldırım ‘Kuş yolları zarar görüyor' şeklindeki eleştirilere "Zaten mevcut havalimanının bütün güzergahı buradan geçiyordu. 50 senedir bu aklında yoktu kimsenin yeni mi çıktı? Böyle bir şey olabilir mi" dedi.
Bir çukur verdim 90 milyar aldım

Projenin, Birleşmiş Milletler'e üye 193 ülkenin 103'ünün milli gelirinden, 34'ünün de milli gelirlerinin toplamından daha büyük olduğunu ifade eden Yıldırım, Türkiye'nin bir yıllık cari açığı kadar, IMF'den bugüne kadar alınan borçlar kadar büyük bir proje olduğunu vurguladı. "Bunun karşılığında ne verdiniz" diye sorular sorulduğunu kaydeden Yıldırım, "Karşılığında bir çukur verdik, 90 milyar lira para alıyoruz. Bunun üstüne de muazzam bir havalimanını 25 sene sonra geri alıyoruz, o da bonus" dedi.

Yıldırım, projenin 100 bin kişiye istihdam imkanı sağlayacağını, bu rakamın söz konusu istihdamdan etkilenecek nüfus da hesaba katıldığında, 1 milyona ulaşacağını kaydetti. 3. havalimanı için 3 Mayıs'ta düzenlenen ihaleyi 25 yıl için 22 milyar 152 milyon Euro+KDV Kira bedeli teklif eden Cengiz-Kolin-Limak-Mapa-Kalyon ortaklığı kazanmıştı. Grubun yapacağı 10 milyar 247 milyar Euro'luk yatırım da dikkate alındığında projenin devlete katkısı 90 milyar lira olacak.

36 MİLYAR EURO’LUK MASA!
İhale bedeli ve İnşaat maliyetiyle birlikte devlete katkısı 36 milyar Euro'yu geçen 3. havalimanının imza törenine Bakan Yıldırım, DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, Genel Müdür Yardımcısı Funda Ocak, Limak adına Nihat Özdemir, Kalyon İnşaat adına Cemal Kalyoncu, Kolin İnşaat adına Naci Koloğlu, Cengiz İnşaat adına Mehmet Cengiz, Mapa İnşaat adına da Mehmet Nazif Günal katıldı.

Nihat Özdemir: Çevreye gereken özeni göstereceğiz
3'ÜNCÜ havalimanının imza töreninde konuşan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, projenin sadece ‘yatırım projesi' olmadığını, bir ‘gurur projesi' olduğunu söyledi. Yurt dışı ve yurt içi deneyimlerini bu projenin hayata geçirilmesi için harcayacaklarını vurgulayan Özdemir "İstanbul yeni havalimanı ilk etapta 90 milyon üçüncü etapta 120 milyon yolcuya, dördüncü etabın sonunda 150 milyon yolcuya hizmet verecek ve böylelikle dünyadaki en büyük havalimanları içinde yerini alacaktır" dedi.

Akademik heyet oluşturduk
Özdemir, ÇED raporunu da titizlikle incelediklerini söyledi. Kuşlarla ilgili bir akademisyen başkanlığında heyet oluşturduklarını aktaran Özdemir "Proje alanının kuş uçuşları ve uçak çarpmaları açısından değerlendirilmesi için oluşturduğumuz heyetin görüşlerini dikkate alacağız. Alanda bulunan ağaçları ihtiyacı olan belediyelere nakledeceğiz" dedi.

Kaynak: Emlak Lobisi

Eklenme tarihi: 22 Mayıs 2013

Okunma sayısı: 2923

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım