Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Emlak Haberleri » Yüksek konut fiyatı kiralarıda yükseltti

Yüksek konut fiyatı kiralarıda yükseltti

Ev fiyatları son 1 yıl içinde yüzde 12 arttı. Yeni evler, evlenen çiftler, üniversiteler ve Suriyeli mülteciler yüksek kirada etkili oldu. Kiraların en çok yükseldiği il ise Adana olarak kayıtlara geçti

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği ve REIDIN.com işbirliği ile yayınlanan Nisan ayı Türkiye Konut Fiyat Endeksleri raporu kiraların yükseldiğine işaret etti. Endekse göre son 1 yıl içinde kiralar Türkiye genelinde yüzde 11.41 oranında arttı.

Kiraların en çok yükseldiği şehir Adana olarak dikkat çekti. 1 yıl içinde Adana'da metrekare başına Konut Kira değerleri artışı yüzde 15.18 oldu. Aynı dönem içerisinde İzmir'de yüzde 15,10, Antalya'da yüzde 13,67,  Ankara'da yüzde 11,58, İstanbul'da yüzde 11,41, Bursa'da yüzde 6,87 ve Kocaeli'nde yüzde 4,19 oranında artışlar gözlendi.

Birden çok nedeni var
1 yıl içinde Adana'da metrekare başına konut Kira değerleri artışı yüzde 15.18 oldu. Aynı dönem içerisinde İzmir'de yüzde 15,10, Antalya'da yüzde 13,67, Ankara'da yüzde 11,58, İstanbul'da yüzde 11,41, Bursa'da yüzde 6,87 ve Kocaeli'de yüzde 4,19 oranında artışlar gözlendi.
 
Fiyatların yükselmesini nasıl yorumlamak konusunda görüşlerine başvurduğumuz Emlak uzmanları birden fazla gerekçenin bulunduğunu dile getirdi. Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun kiraların artışında birkaç parametre olduğunu belirterek en büyük etkenin yeni satın alınan ve fiyatı yüksek olan evlerin ucuza kiraya verilmek istenmemesini gösterdi.
 
Kira çarpanları ile yapılan hesaplama neticesinde geri dönüş sürelerinin uzadığına dikkat çeken Erilkun, buna rağmen ev sahiplerinin yüksek fiyat ödeyerek aldığı evleri düşük kiralarla kiralamak istemediğini söyledi. Düğün mevsiminin açılması ve üniversitelerin sayısının artmasının da Kiralık ev taleplerinde etkili olduğu aktarılıyor.

Suriye etkisi önemli
Bu dönem diğer yıllara göre artışın bir miktar hızlı olmasında Suriyeli mültecilerin de etkisi bulunuyor. Emlak uzmanları Türkiye'nin birçok ilinde Suriyeli mültecilerin bulunduğunu dile getiriyor. Mültecilerin bir kısmının burada birkaç yıl yaşamak için bir kısmının ise savaş ortamından çıkıp nefes almak için Türkiye'ye geldiğine dikkat çeken uzmanlar bu durumunda fiyatları yukarıya çektiğini söylüyor.

Adana aylık kirayla tanıştı
İstanbul'da Şirinevler, Avcılar, Ataköy ve Ataşehir gibi lokasyonda ev kiralayan Suriyeli mülteciler, İstanbul dışında ise doğu ve güneydoğu illerinde ev kiralıyor. Adana'da hizmet veren Emlakçılar daha önce hiç evini kiraya vermemiş ve kiracısı olmayan kişilerin bile odalarını kiraya verdiğini belirtiyor. Adana'da ev kiralarının geçen yıla kadar yıllık üzerinden yapıldığını belirten Emlakçılar, Suriyeli mülteciler ile birlikte Adana halkının aylık kirayla tanıştığını da dile getirdiler.

Kaynak: Emlak Lobisi

Eklenme tarihi: 27 Mayıs 2013

Okunma sayısı: 2719

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım