Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Emlak Haberleri » Konut Kredilerinde "şenlik Gibi" Faiz Oranları!

Konut Kredilerinde "şenlik Gibi" Faiz Oranları!

Türkiye'de bir dönem çift basamaklı hanelere kadar tırmanan konut kredileri şimdi 0,60 seviyelerine kadar düşerek, gayrimenkul sahibi olmak isteyenlerin yüzünü güldürüyor.

 Özelikle Mayıs ayı başından itibaren Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından tüm bankalar art arda Konut kredisi faizi oranlarında 0,02 ve 0,35'e kadar indirime gitmesi İnşaat sektöründe şenlik havası yaşatıyor. Pırlanta Erciyes Şirketler Grubu Genel Müdürü Ferhat Beluk, düşen faizlerin, piyasanın lokomotifi olan İnşaat sektörüne canlılık getirdiğini, Konut satışlarının önemli oranda arttığını söyledi.

Beluk, bir yıl öncesine kadar 1.20'ler ve zaman zaman da bunun üzerinde seviyeye çıkan konut kredilerindeki hızlı düşüşün Gayrimenkul sahibi olmak isteyenlerin ellerini çabuk tutmalarını sağladığını belirterek, "Bence, Türkiye ekonomisinin en üst seviyede olduğu dönemlerde bile bu kadar faiz indirimi olmamıştı. Bu tarihi indirimden faydalanarak, konut almanın tam zamanı olduğu dönemleri yaşıyoruz" dedi.

9 Eylül Üniversitesi Maliye mezunu olan Beluk, "Ben öğrencilik yıllarımda bile konut kredilerinin bu kadar düştüğüne hiç tanık olmadım. Bu ülkemiz açısından son derece önemli. Çünkü İnşaat Sektörü yüzlerce sektörü beraberinde sürüklüyor. İnşaat işçisinden, çimentosuna ve demirine kadar yüzlerce kalem girdisi bulunan inşaat lokomotif işlevini şu günlerde en iyi şekilde yerine getiriyor" diye konuştu.

Gayrimenkul almayı planlayanlara da çağrıda bulunarak, ellerini çabuk tutmalarını öneren Beluk, "Normal bütçeli insanlar için bile bir gayrimenkulü peşin para ödeyerek alanların sayısı son derece sınırlı. Bu nedenle kredi alımı kaçınılmaz hale geliyor. Şu sıralar düşen kredilerden kim faydalanırsa, ilerleyen dönemde karlı çıkacak" uyarısında bulundu.

Beluk, Türkiye'nin bu alanda nereden nerelere geldiğine de dikkati çekerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bizim ülkemizde sıcak para girişi çok fazla. Bir dönem dünyadaki en yüksek Faiz oranları Türkiye'deydi. Bütün dünyadaki Yatırımcılar özelikle Japon ev kadınları bile bir sistem kurdular, kredi açtılar. 100 bin Japon kadını her ay 100 dolar para yatırıp bunları bir araya getirerek faizden para kazandılar. Bu paralar 3 gün Türkiye'de 5 gün bir başka ülkedeydi. Faizler nerede yüksekse sıcak para oradadır. Ama bugün faizler düşmesine rağmen sıcak para halen Türkiye'de var. Neden var? Çünkü Türkiye'nin notu artıyor, ekonomisi iyiye gidiyor. Bu da yatırımcıya güven veriyor, sıcak para çıkışı olmuyor"

Beluk, Türkiye'deki siyasi ve ekonomik istikrarın ülkeyi daha iyi noktalara taşıyacağına dikkati çekerek, "Oysa daha önce herkesin kafasında bir kaygı vardı. Şimdi o kaygılar yok" dedi.

Barış sürecinin yansımalarına da değinen Beluk, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Artık şehit haberler almak istemiyoruz. Bu süreç sağlıklı tamamlandığında doğuya Yatırım artacak, insanlar iş ekmek sahibi olacak. Bir insanın işi, aşı varsa ve kaybedeceği bir şey olursa asla terörün kucağına düşmez. Türkiye'yi daha iyi günlerin beklediğini düşünüyorum" diye konuştu.

Kaynak: Emlak Lobisi

Eklenme tarihi: 31 Mayıs 2013

Okunma sayısı: 2528

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım