Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Diğer Haberler » İstanbul'un 3. havalimanı Türk mermeri ile kaplansın!

İstanbul'un 3. havalimanı Türk mermeri ile kaplansın!

Dünyanın en büyük havalimanlarından yıllık 47 milyon yolcu kapasiteli John F. KennedyHavalimanı'nı Türk mermerleri ile kaplayan doğaltaş ihracatçıları, İstanbul'da yapılacak3'üncü havalimanını Türk mermerleriyle kaplamaya talip

Dünyanın en büyük havalimanlarından biri olan ABD'nin New York kentindeki, yıllık 47 milyon yolcu kapasiteli John F. Kennedy havalimanı'nın Türk mermeri ile kaplayan doğaltaş ihracatçıları, geçtiğimiz günlerde ihalesi yapılan İstanbul'da yapılacak 3'üncü havalimanını Türk mermerleriyle kaplamaya talip. 22 milyar 152 milyon euro Kira bedeli artı KDV ile Limak-Cengiz- Mapa-Kalyon OGG'nin ihalesini kazandığı İstanbul'un 3. havalimanının tamamlandığında dünyanın yolcu kapasitesi açısından en büyük havalimanı olacağını hatırlatan Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Erdinç, "İstanbul'un 3. havalimanının yerlerini ve duvarlarını Türk mermerleriyle kaplamaya talibiz. Bu bakımdan Başbakanın yeni yapılacak havalimanında yerli malı kullanılması genelgesi doğrultusunda, Türk mermerlerinin tercih edilmesini sağlayacağına inanıyoruz" dedi.

Dünyanın en büyük havalimanlarından birisi olan New York F. Kennedy Havalimanı'nı Türk mermerleriyle kapladıklarını hatırlatan Erdinç, " Amerika, büyükelçiliklerinde havalimanlarında Türk mermerlerini kullanıyor, kullanmaya da devam edecek. Yine Kolombiya'nın Bogota Havalimanı'nda olduğu daha birçok havalimanlarında, saraylarda da Türk mermerleri kullanılıyor. Ünü yurtdışına taşmış Türk mermerlerini kendi ülkemizdeki havalimanlarında da kullanılmasını istiyoruz.

Oysa ülkemizdeki havalimanlarının çoğunda ithal granitler kullanılıyor. İstanbul İç Hatlar VIP Salonu'nda Türk mermerini fiyat anlamında 10-20'ye katlayan İtalyan Calacatta mermerleri döşendi, üstelik son gördüğümde de paslanmış durumdaydı. Kazakistan Astana Türk Büyükelçiliği'nde İspanyol mermerleri ve Hindistan granitleri kullanıldı. Dünyanın en zengin Mermer yataklarına sahip bir ülkeyiz. Tüm dünyanın kullandığı ve rağbet ettiği mermerlerimizin ülkemizde de kullanmasını arzu ediyoruz. İspanya, İtalya, Portekiz gibi ülkeler tüm kamu inşaatlarında kendi doğaltaşlarını kullanıyorlar" diye konuştu.

New York havalimanına 3 heykel göndereceğiz
New York havalimanına 3 kalıcı eser bırakacaklarını da hatırlatan Erdinç, " Dünyada ilk kez uçmayı başaran Türk bilgini Hazerfan Ahmed Çelebi'nin heykeli, yine Türk kültürünü yansıtan, Yunan, Selçuklu dönemini yansıtan heykel olmak üzere 3 heykeli mayıs ayında İzmir'de yapacağımız bir kokteyle New York havalimanına kalıcı eser olarak göndereceğiz" diye konuştu.

Doğaltaş ihracatında, Hindistan ikinci Çin olabilir
Arslan Erdinç, Türk doğaltaş ihracatında Çin ve ABD'nin ilk sıraları paylaştığını ancak Türk doğaltaş sektörü için Hindistan'ın da yükselen pazar olduğuna dikkat çekti. Erdinç, Hindistan'ın en büyük ticaret merkezi kabul edilen Mumbai'de düzenlenecek ET ACETECH Fuarı'na milli katılımı Ege İhracatçılar Birliği'nin yapacağını hatırlatarak sözlerine şöyle devam etti: "Ekim ayında düzenlenecek, Hindistan'ın en önemli Mermer üretim merkezi Silvassa şehrine bir saat mesafedeki, dünyanın üçüncü ve Asya'nın en büyük Yapı fuarı ET ACETECH'in doğaltaş kısmının Türk milli katılım organizasyonunu Ege İhracatçılar Birliği olarak biz yapacağız. Hindistan'ın 2014'te dünya serbest ticaret rejimine katılacağını gözönüne alırsak kotaların kalkacağı 2014'ten sonra Hindistan'a çok fazla mermer ihracatı öngörüyoruz. Bu nedenle Hindistan pazarının önemi gözden kaçırılmamalı. Hindistan Türk doğaltaş sektörü için ikinci Çin olabilir"

Kaynak: Emlak Lobisi

Eklenme tarihi: 07 Haziran 2013

Okunma sayısı: 2838

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım