Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Diğer Haberler » Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Seyhan'ın imar planlarını geri çevirdi!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Seyhan'ın imar planlarını geri çevirdi!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 1/5000'lik revizyon İmar planlarının yeniden düzenlenmesini istedi

Seyhan'da imar depremi olacağı gün gibi aşikardı. Birçok Belediye Meclis Üyesi, "1/5 binlik imar planları yasal değil. Bu yüzden 1/binlikleri yapamazsınız'' diye defalarca söylemiş ama kimseye dinletememişti. İmar depremi önce Seyhan Belediyesi'nin üzerine karabulut gibi çöktü.

Askıya çıkarmadan
İmar Planları önce Büyükşehir Belediyesinde kargaşaya yol açmıştı. 750 civarında itiraz yapılmış, ancak 'Bunların hepsini görüşsek yıllar geçer" denilerek, çalakalem düzenlemeler yapılmıştı. Bu arada İmar Komisyonu kararlarının ortadan yok edildiği iddiaları da Mecliste seslendirilmişti. Vekil Zihni, yangından mal kaçırır gibi, 1/5000'likleri askıya çıkarmadan ilçe belediyelerine göndermişti.

Seyhan tozduman
1/5000'lik planları alan Seyhan Belediye Meclisi, l/binlikleri hazırlamaya başlayınca ortalık toz duman oldu. Belediye Meclis Üyesi Fatih Özgür, “Bu 5 binlikler askıya çıkarılmadı. Yasal değil, Birlikleri yapamazsınız" dedi, dinletemedi. "Yangından mal kaçtır gibi plan yapılmaz. Kime rant sağlamaya çalışıyorsunuz. Yoksa 5 bin dönüm tarım arazisi mi söz konusu" dedi.

Planlar silbaştan
Ve yanlış hesap bakanlıktan döndü. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 17 Nisan tarihli bir yazıyla 1/5000'lik revizyon imar planlarının itirazlarının kabul edildiğini, askıya çıkarılmadan kesinleştirilmesine çalışılmasının yasal olmadığını Büyükşehir Belediyesine bildirdi ve “Planları askıya çıkarın, itirazları görüşün" talimatını verdi. 1/5 binlikler askıya çıkarsa, l/binlikler yok sayılacak ve planlar silbaştan olacak.

Kimler yanacak?
•    Şimdi günün sorusu şu.., 1/5 binliklerin yasal olmadığını bile bile ilçe meclislerine gönderen Büyükşehir Belediyesi işin içinden nasıl sıyrılacak?
•    1/5 binliklere göre l/binlikleri yangından mal kaçırır gibi yapan ilçe belediyeleri, müteahhitlere inşaat ruhsatı verdi mi?
•    Verdiyse yasal olmayan planlara göre verilen bu ruhsatlar ne olacak?
•    Kimin canı yanacak, Belediyenin mi müteahhitlerin mi?
•    Bu soruların cevabını yarın bir gün alacağız…

Kaynak: Adana Toros

Eklenme tarihi: 25 Haziran 2013

Okunma sayısı: 3080

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım