Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Emlak Haberleri » Konut kredisini 10 kişiden 4’ü kullanıyor!

Konut kredisini 10 kişiden 4’ü kullanıyor!

Konutkredisi.com.tr’nin konut kredisi talep ve kullandırım verilerini analiz edilerek yaptığı araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de her 10 kişiden 4’ü evini krediyle alıyor.

Konutkredisi.com.tr’ye her ay yapılan binlerce konut kredisi başvurusu ve TÜİK verilerinden yaptığı analize göre 2013 ilk çeyreğinde ev sahibi olanların yüzde 42’si konut kredisi kullanmayı tercih etti. Bu dönemde 273 bin 826 adet konut satışı gerçekleşirken, bunların 115 bin 508 adedi konut kredisi ile yapıldı. TÜİK verilerine göre konut satışlarında kredi kullanımının en yoğun olduğu il ise Bartın.


Konut kredisi kullanmayan tek il Hakkari
Türkiye’nin en büyük ili olan İstanbul’da konut alan kişilerin yüzde 47’si konut kredisini tercih etti. Bu oran başkent Ankara’da yüzde 48, İzmir’de yüzde 46 olarak gerçekleşti. Bartın konut satışları içerisindeki yüzde 53’lük kredi kullanma oranıyla tüm iller arasında başı çekerken, onu Denizli yüzde 51 ve Tokat yüzde 50 ile takip etti. 2013’ün ilk 3 ayında satışlar içerisindeki en düşük konut kredisi payı olan 3 il Doğu Anadolu’dan çıkarken, 3 ay boyunca hiç kredili satışın gerçekleşmediği Hakkari bu alanda sonuncu oldu.

En yaygın Marmara, En düşük Doğu Anadolu
Türkiye’de konut satışlarının yüzde 36’sının gerçekleştiği Marmara Bölgesi’nde bu satışların yüzde 44’ü kredi ile yapıldı. Marmara bölgesinde en çok konut kredili satışın gerçekleştiği iller ise İstanbul, Bursa ve Kocaeli oldu. En düşük konut kredili satışın gerçekleştiği üç ilin yer aldığı Doğu Anadolu Bölgesi’nde konut kredili satışların payı yüzde 35’te kaldı. İlk çeyrekte Doğu Anadolu Bölgesi’nin öne çıkan ili ise yüzde 48’lik konut kredili satış oranı ile Erzincan oldu.


Doğu’da konut kredileri hızla büyüyor
Konut Kredisi Piyasasına Bakış Raporu 2013 1. çeyrek sayısına göre tüm bölgeler içerisindeki konut kredisi payını yüzde 5 artıran Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri, ortalamanın oldukça altında olan kredili konut satışlarının giderek artacağı sinyalini veriyor. Konut kredilerinin bu bölgelerde yaygınlaşmasının sosyo-ekonomik açıdan ciddi katkıları olması bekleniyor.


Krediyle ev sahibi olma oranı artacak
Konutkredisi.com.tr kurucu ortağı Onur Tekinturhan, konut kredili satış rakamlarını yorumlayarak, piyasadaki faiz oranı düşüşü ve uzun vadeli kredi tekliflerinin yaygınlaşması ile yüzde 42 oranının daha da artacağına inandıklarını söyledi. Ev sahibi olurken konut kredisi kullanmanın, ödeme gücüne göre taksitleri planlamak, ekspertizi yapılmış güvenilir bir konutta yaşamak ve faiz giderlerini gelir vergisinden düşebilmek gibi pek çok avantajı olduğunu dile getiren Tekinturhan, en uygun krediyi bulmak isteyen tüketicinin ücretsiz kredi danışmanlık hizmetlerinden faydalandığını ve bu sayede kazançlı çıktığını belirtti.

Kaynak: Emlak Kulisi

Eklenme tarihi: 26 Haziran 2013

Okunma sayısı: 2551

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım