Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Diğer Haberler » Fikirtepe 5 yıl sonra yeni bir kent olacak!

Fikirtepe 5 yıl sonra yeni bir kent olacak!

Riskli bölge ilan edilmesiyle yeni bir sürecin başladığı Fikirtepe’de son planları bekleyen firmalardan biri olan Nuhoğlu İnşaat’ın Başkanı Ali Nuhoğlu, “Bölge 5 yıl sonra bambaşka hal alacak. Talepte herhangi bir sıkıntı yaşanmaz” dedi

Fikirtepe'de tıkanan sürecin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın müdahalesiyle açıldığını belirten Nuhoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nuhoğlu, şu aşamada yeni planların yapılmasını beklediklerini söyledi.
Bakanlığın bölgedeki yoğunluk ve projelerin ilerlememesi nedeniyle bölgeyi riskli alan ilan ettiğini vurgulayan Nuhoğlu, "Bakanlığın sağlıklı bir çalışma yaptığını düşünüyorum. Bölgedeki tüm firmalardan bilgileri toplayıp bölgenin envanterini çıkarıyorlar. Kimler taşınmış, hangi binalar yıkılmış bunlar tespit ediliyor" dedi.

Yeni plan bekleniyor

Bakanlığın, bölgeyi enine boyuna incelediğini ve buna göre bir karar vereceğini dile getiren Nuhoğlu, "Yollar genişletilebilir. Yeşil Alanlar artırılabilir. Bir adadan bir başka adaya emsal artırımı yapılabilir. Şu anda bir geçiş dönemi yaşanıyor" dedi.


Bu bilgileri toplayan ve bölgenin envanterini çıkaran Bakanlığın kısa süre içinde karar vermesini beklediklerinin altını çizen Nuhoğlu, şunları söyledi:


"Buradaki amaç süreci hızlandırmaktı ve Bakanlık da öyle yapıyor. Yeni planlamalarla birlikte Fikirtepe'de bazı değişiklikler olabilir. Ama anlaşma sağlayan adalarda hızla projeler gerçekleşecektir. Mesela biz hak sahipleriyle yüzde 100 oranında anlaştık. Bakanlığın bu tür projelere öncelik vermesini bekliyoruz. Yüzlerce insan bir araya gelip bir anlaşma sağlanmışsa bunun ödüllendirilmesi gerek"

‘Talepte sıkıntı olmaz’

Ali Nuhoğlu, dönüşümle birlikte Fikirtepe'de yaklaşık 50 bin konutun yapılacağını belirterek, talep sıkıntısı yaşanmayacağını ve konutlara alıcıların ilgi göstermesini beklediklerini söyledi.


İlk adada daha önce ön satışa çıktıklarında projeye gelen talepten memnun olduklarını vurgulayan Nuhoğlu, şunları kaydetti:


"Bölge kamunun güvencesinde. Bakanlar Kurulu kararıyla riskli alan ilan edildi. Biz ön satışa çıktığımızda iyi bir talep almıştık ama bölge şu aşamadan sonra çok daha yüksek talep toplayacaktır. Eskiden bölgeni akıbeti ne olur deniyordu ama artık bu endişeler kalktı. Burası kısa sürede dönüşmeye başlayacak. 5 yıl sonra bambaşka bir görünüme kavuşacak.


Hem yerli hem de yabancı yatırımcıların bölgeye gelmesini bekliyorum. Bu noktada satışa çıkacak projelerin fiyatlandırmasını doğru yapmak ve işlevsel projeler tasarlamak gerekiyor. Biz ön satışa mütevazi kâr marjlarıyla metrekaresi 5 bin liradan satışa çıkmıştık" konuthaberleri.com

‘Bölgede yüksek rant yok’

Fikirtepe'de firmaların hak sahipleriyle yüzde 55 civarında anlaşma yaptıklarını belirten Nuhoğlu, "Bu İnşaat firması açısından yüksek bir maliyet. İnşaatın yapım maliyeti de var. Vatandaşların ise büyük bölümü küçük paydaş. Verilen daireler çok sayıda kişi tarafından paylaşılacak. Orada iki taraf için de fazla bir rant söz konusu değil" diye konuştu.

2 adada yüzde 100 anlaştı

Ali Nuhoğlu, Fikirtepe'de 2 adayla ilgili proje geliştirdiklerini anlatarak, şu bilgileri verdi:

"Birinci adayı yıktık. Burada 200'ün üzerinde hak sahibi var. Bunların hak mağduriyetini gideriyoruz. Bu adadaki projeyle ilgili ön talep topluyorduk ama şu anda durdurduk. Yeni süreç başlayınca hemen satışlara da başlayacağız. İkinci adada da yüzde 100 oranında anlaştık ve aynı şekilde Bakanlığın yeni kararını bekliyoruz"

Bölgede 64 ada dönüşecek

Fikirtepe'deki toplam ada sayısının 64 olduğunu ve bu adaların tamamının dönüşmesiyle birlikte yeni ve Modern bir Kent ortaya çıkacağını anlatan Nuhoğlu, "Artık bölge bir bütün halinde dönüşebilir. 2/3 kuralı neredeyse tüm adalarda dönüşümün önünü açacak. 2 yıl içinde yıkılmayan Yapı adası kalmayacak" diye konuştu.

Kaynak: Milliyet

Eklenme tarihi: 09 Temmuz 2013

Okunma sayısı: 2261

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım