Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Emlak Haberleri » Ankara'da konut fiyatları katlanacak!

Ankara'da konut fiyatları katlanacak!

Bakanlık ile belediyeler anlaşma sağlayamazsa bir çok ilde olduğu gibi Ankara'da da konut fiyatları katlanacak. Ankara'da inşaat sektörü durma noktasına gelirken, yeni ruhsatlar ise alınamıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 31 Mayıs 2013'te belediyelerin imar yönetmeliğini yürürlükten kaldırdı. Yerine, 1 Haziran 2013 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan "Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği"ni yürürlüğe koydu. Yeni yönetmeliğin ardından hiçbir belediye, yaşanan belirsizlik sebebiyle Yapı ruhsatı veremedi. Bakanlık ve belediyeler arasındaki yönetmelik krizi, Türkiye'nin birçok ilinde olduğu gibi Ankara'da da İnşaat sektörünü zora soktu.

müteahhitler ve Arsa sahipleri, bakanlığın çıkardığı yönetmeliğin ihtiyaçlarına cevap vermediği gerekçesini öne sürerek, ruhsat almaya yanaşmadı. Bu sebeple Türkiye'nin bir çok şehrinde olduğu gibi Ankara'da da inşaatlar durma noktasına geldi.

TEK YETKİLİ OLMA SAVAŞI
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kendi yönetmeliğini uygulamaya koyarak belediyelerin elini kolunu bağladığını belirten MHP Ankara İl Başkanı Fatih Çetinkaya şunları söyledi:

"İnşaat sektöründe krize yol açan olay Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın imarda ‘tek yetkili' olma savaşından kaynaklandı. Bakanlığın kararı ile imar yönetmelikleri yürürlükten kaldırılan başta Büyükşehir belediyeleri olmak üzere bütün belediyelerin eli kolu bağlandı. İlgili belediyeler ile Bakanlığın yönetmelikleri arasındaki farklar, işleri içinden çıkılmaz hale getirdi. Bakanlık ile Büyükşehir Belediyesi ve tüm belediyeler arasındaki bu belirsizlikten kaynaklanan bu yönetmelik krizi, Ankara'nın ekonomisinde önü alınamayacak derin uçurumlara sebebiyet verebilir. Tüm Türkiye'deki inşaat sektörünü kaos durumu yaşatan bu işbilmezliğin Başkent Ankara'ya da maliyetinin çok ağır olacağı gün gibi aşikar"

Kaynak: Hürriyet

Eklenme tarihi: 10 Temmuz 2013

Okunma sayısı: 2709

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım