Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Sektörel Haberler » Yapı denetim kuruluşları hizmet bedelinde indirim yapıldı!

Yapı denetim kuruluşları hizmet bedelinde indirim yapıldı!

Yapı denetim kuruluşlarına ödenecek hizmet bedelinde indirime gidildi...

Endüstri bölgeleri, teknoloji geliştirme bölgeleri ile organize sanayi bölgeleri içindeki yapıların yapı denetim kuruluşlarına ödeyecekleri hizmet beledinde indirime gidildi.

 Meclis'te görüşülmekte olan torba yasa teklifinin görüşmeleri sırasında kabul edilen bir önerge ile yapı denetim kuruluşlarına ödenecek hizmet bedellerine ilişkin madde de değişikliğe gidildi. Buna göre, yapı denetim kuruluşlarına ödenecek hizmet bedeli, Endüstri Bölgeleri, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve Organize Sanayi Bölgeleri onaylı sınırı içerisinde yer alan tüm yapılar için yüzde 75 indirimli uygulanacak. Önergenin gerekçesinde, 4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanun gereği yapı denetim kuruluşlarına ödenecek hizmet bedellerinin bu bölgeler içerisinde indirimli uygulanarak, bu bölgeleri cazibe merkezi haline getirmenin hedeflendiği kaydedildi.

Torba teklifle Yapı Denetim Kanunu'nun 'Yapı Denetimi Hizmet Sözleşmeleri' başlıklı 5. maddesinde yapılan değişikliğe göre,  yapı denetimi hizmeti için yapı denetim kuruluşuna ödenecek hizmet bedeli, yapı denetimi hizmet sözleşmesinde belirtilecek. Bu bedel, yapı yaklaşık maliyetinin yüzde 1,5'inden az olamayacak. Hizmet bedeli oranı, yapım süresi iki yılı aşan iş için yıllık yüzde 5 arttırılacak ve yapım süresi iki yıldan daha az olan işler için yıllık yüzde 5 azaltılacak. Bu bedele, katma değer vergisi ile yapı denetim kuruluşu tarafından talep edilen ve taşıyıcı sisteme ilişkin olmayan malzeme ve imalatlar konusunda yapı müteahhidince yaptırılacak olan laboratuvar deneylerinin masrafları dahil edilmeyecek.

 Yapı denetim kuruluşu, yapı sahibinden başka bir ad altında, ayrıca hiçbir bedel talebinde bulunamayacak. Yapı denetim kuruluşlarına ödenecek hizmet bedeli, Endüstri Bölgeleri, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve Organize Sanayi Bölgeleri onaylı sınırı içerisinde yer alan tüm yapılar için yüzde 75 indirimli uygulanacak.


Yapı denetim hizmet bedeli, yapı denetim kuruluşlarının hizmet bedellerinin ödenmesinde kullanılmak üzere yapı sahibince il muhasebe birimlerinde açılacak emanet nitelikli hesaba yatırılacak. Yatırılan tutarın yüzde 3'ü ruhsatı veren idarenin, yüzde 3'ü Bakanlık bünyesinde bulunan döner sermaye işletmesinin hesabına yatırılacak.

Kaynak: Dünya Gazetesi

Eklenme tarihi: 12 Temmuz 2013

Okunma sayısı: 3395

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım