Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Sektörel Haberler » Kaçak ve Ruhsatsız Bina Yapanlara Ağır Cezalar Geliyor!

Kaçak ve Ruhsatsız Bina Yapanlara Ağır Cezalar Geliyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ruhsatsız ve kaçak yapılara ağır cezalar uygulamaya hazırlanıyor.

 Bakanlık, İmar Kanunu'nda yapacağı düzenlemeyle, kaçak veya ruhsata aykırı yapıları yıktırmayanlara Emlak vergisine esas bina değeri ile belirlenen rayiç değer ortalamasının yüzde 5'i ile 10'u arasında cezai işlem uygulayacak.

30 gün süre verilecek
Ruhsatsız veya ruhsata aykırı inşa edilen yapıların sahibine, mevzuata aykırılığının tespitinden itibaren 30 gün süre verilecek. Bu  sürede Yapı sahibi ya ruhsat alacak ya da Yapı ve bölümleri ruhsata uygun hale  getirecek.

Ceza peşin tahsil edilecek
Kaçak yapılar ise ya yıkılacak ya da yapının bölümleri veya mekanlarının ruhsat eklerine uygun kullanımı sağlanacak. 30 gün içinde bunları yapmayan yapı sahiplerine sürenin dolduğu tarihten başlamak üzere mevzuata aykırılığı sürdürdüğü her yıl için valilikçe idari para cezası verilecek.

Ceza, binanın mevzuata aykırı yapılan veya kullanılan kısımlarının alanı üzerinden hesaplanacak ve peşin tahsil edilecek.

Mevzuata aykırılığın giderilmemesi halinde bu cezalar her yıl için belirlenen yeniden değerleme oranına göre artırılacak.

Cezalarda, rayiç değer dikkate alınacak
Kanunda yapılacak düzenleme yürürlüğe girdiğinde, cezalar, Emlak vergisine esas bina değeri ile lisanslı taşınmaz değerleme uzmanları ya da kuruluşlarının belirlediği bedel tespiti esasları dikkate alınarak rayiç değer ortalamasının yüzde 5 ile 10 arasında olacak.

Kullanma izni alınmamış yapılarda ise bu oran, emlak vergisine esas bina veya Arsa değeri ile Bakanlıkça her yıl için belirlenen yapı yaklaşık maliyetine esas birim fiyat üzerinden tespit edilen yapı değerinin toplanmasıyla bulunacak.

Cezalar, kentsel dönüşüme kaynak olacak
Bakanlıkça tahsil edilen cezaların tamamıyla ilgili idarelerce tahsil edilen cezaların yüzde 50'si İmar ve Kentsel Dönüşüm hizmetlerinde kullanılmak üzere Bakanlığın "Dönüşüm Projeleri Özel Hesabı"na yatırılacak.

Bu hesaplardan, Bakanlıkça belirlenen usul ve esaslar doğrultusundaki imkanlar dahilinde, sertifikalı Yeşil Bina ve yöresel mimariye uygun yapı inşa edenler, binalarını Enerji verimli hale getirmek üzere esaslı tadilat yapanlar, yenilenebilir Enerji Kaynakları kullanarak kendi enerjisini üreten bina yapanlarla inşa edilecek ekolojik bina ve yerleşmeler için mali destek sağlanabilecek.

Kaynak: Emlak Lobisi

Eklenme tarihi: 29 Eylül 2013

Okunma sayısı: 3287

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım