Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Diğer Haberler » İstanbul Mimarlar Odası ve İstanbul İnşaat Mühendisleri Odası, Dubai Kuleleri'ne dava açabilecek!

İstanbul Mimarlar Odası ve İstanbul İnşaat Mühendisleri Odası, Dubai Kuleleri'ne dava açabilecek!

İstanbul Mimarlar Odası ve İstanbul İnşaat Mühendisleri Odası'nın, Şişli'deki İETT garajı arazisine yapılması planlanan Dubai Kuleleri projesinin iptali için açtığı dava, 7 yıl sonra Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu kararıyla kabul edildi...

Aynı dava, İstanbul 7. İdare Mahkemesi tarafından "İki meslek odası ihalede taraf değil, dava açma ehliyeti yok" denerek iki kez reddedilmişti. Danıştay ise "Davacı, kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşu ve menfaati var" dedi. Karar, mimar ve mühendis odalarının çevre ve şehircilik ilkeleri adına açacağı davalar için içtihat niteliğinde.

KAMU YARARINA AYKIRI RAPORU
İki Oda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanlığı tarafından Mayıs 2006'da onaylanan 1/5000 Nazım İmar Planı değişikliğinin durdurulması ve iptali istemiyle dava açtı. Başvuruda, yeşil alan, park, ilkokul, sağlık tesisi gibi alanların yetersiz olduğu bir bölgede, nadir kamu alanlarından biri olan arazinimhukuk, planlama, şehircilik ilkeleri, kamu yararma aykırı olarak uluslararası gayrimenkul tekellerinin hizmetine sunulduğu öne sürüldü. Mahkemenin atadığı bilirkişi heyeti de dava konusu değişikliğin yasa ve yönetmeliklere, şehircüik ilkeleri ile kamu yaraIrına uygun olmadığını bildirdi.

YENİ BİLİRKİŞİ ATADILAR
Ancak mahkeme yeni bilirkişi atadı ve ilk raporun tam aksi yönde görüş alarak 2008'de davayı reddetti. Danıştay, mahkemenin kararını "telafisi güç ve imkânsız zararların doğacağı ve idari işlemin açıkça hukuka aykırı olduğu" gerekçesiyle bozdu. Fakat mahkeme eski kararında ısrar edince, dosya Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'na gitti. Daireler Kurulu son sözü söyledi ve yerel mahkemenin kararını bozdu.

Kaynak: Hürriyet Gazetesi

Eklenme tarihi: 23 Aralık 2013

Okunma sayısı: 2570

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım