Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Sektörel Haberler » İnşaatçılara ‘mesleki yeterlilik’ koşulu kapsamında 237 bin müteahhit kayıt altına alındı!

İnşaatçılara ‘mesleki yeterlilik’ koşulu kapsamında 237 bin müteahhit kayıt altına alındı!

İnşaatçılara ‘mesleki yeterlilik’ koşulu getiren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 237 bin müteahhidi kayıt altına aldı. Süreçteki ağırlığı denetim sürecine kaydırmayı hedefleyen Bakanlık, nitelikli ve ihtiyacı karşılayan yapı üretilmesini sağlayacak...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, imar düzeninde baştan aşağı değişiklik yaratacak olan düzenlemelerde son aşamaya geldi. Son şekli verilen taslaklarla inşaatçılarda ‘mesleki yeterlilik’ koşulu aranacak, ruhsat süreci yerini denetim sürecine bırakacak. Bir süre önce Bakanlar Kurulu’na sunumu da yapılan kanun taslaklarıyla meslek mensuplarının ve yatırımcıların daha nitelikli, ihtiyacı karşılayan yapı üretmesine olanak sağlanacak.

PLANLI ALAN İMARA AÇILIYOR
Düzenlemelerle imar hukukuyla bağdaşmayan idari tasarruflar nedeniyle yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi hedefleniyor. Çalışmalarla imar planlarının bir an önce hayata geçirilmesi sağlanarak, planlı yerleşmelerin vakit kaybedilmeden kullanıma açılması ve ekonomiye kazandırılması da amaçlanıyor. Bakanlığın mevzuat çalışmalarını tamamlamasıyla yapılaşmada ruhsat süreci ağırlığını denetim sürecine bırakıyor. Kurumların yetki ve sorumlulukları daha açık şekilde ortaya konuluyor. Disiplinli bir imar düzeni yaratmak amacıyla idari müeyyideler getiriliyor.

TEMİNAT YÜKÜNE YENİ DÜZEN
Düzenlemeyle kayıtların daha sağlıklı şekilde tutulması ve paylaşılmasının da önü açılıyor. Ayrıca sigorta ve teminat gibi vatandaşın mağduriyetini giderecek yeni enstrümanların getirilmesi sağlanıyor. Düzenlemenin hayata geçmesiyle meslek mensuplarında mesleki yeterlilik koşulu aranacak. Bakanlık söz konusu düzenlemelerle yapı ruhsat sürecinin gereksiz evrak takip yükünden arındırılarak zaman kaybının azaltılmasını da öngörüyor. Bakanlık Türkiye genelinde iş alan müteahhitlerin takip edilmesi amacıyla başlattığı ‘yetki numarası’ çalışmasında da bugüne kadar 237 bin müteahhidi kayıt altına aldı. Bu çalışmayla yetki numarası alan müteahhitlerin yaptığı inşaatların her aşaması izlenebiliyor.

Kaynak: Hürriyet Ankara

Eklenme tarihi: 31 Ocak 2014

Okunma sayısı: 2750

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım