Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Firma/Marka Haberleri » Konyalı şirketin geliştirdiği levha enerji tasarrufunu yüzde 40 artırdı...

Konyalı şirketin geliştirdiği levha enerji tasarrufunu yüzde 40 artırdı...

İnşaat sektöründe yaklaşık 40 yıldır yalıtım malzemesi olarak kullanılan perlit madeni levha haline getirildi.

Konya merkezli Peryum AŞ, bugüne kadar çimentoya karıştırılarak kullanılan perliti, 4 milyon liralık Ar-Ge çalışmasıyla levha olarak üretmeyi başardı. Böylece perlitin yalıtım performansı da maksimum seviyeye ulaştırılarak yüzde 40’lık enerji tasarrufuna ulaşıldı. Hammaddesi perlitten esinlenerek ‘peryum’ ismi verilen yalıtım levhası, bin derece ısıya kadar yanmama özelliğine sahip. Peryum’un ısı yalıtımındaki yüksek performansının yanı sıra ses yalıtımı, dayanıklılık, doğal yapısı, kolay ve hızlı montajı, haşerelere karşı koyması gibi özellikleri bulunuyor. Peryum AŞ, bu özellikleriyle Mevlana Kalkınma Ajansı’nın İktisadi Kalkınma Mali Destek Programı desteğini de almış. Peryum AŞ Genel Distribütörü Yusuf Sekitaş, yüzde yüz yerli olan yalıtım levhasının, piyasada bilinen ısı yalıtımın malzemelerinden yaklaşık iki kat daha verim sağladığını söyledi. Perlit madeninin bugüne kadar çimentoyla karıştırılıp sıva olarak kullanıldığını anlatan Sekitaş, madenin levha haline getirilmesinin ısı yalıtımında bir dönüm noktası olduğunu dile getirdi. Duvara uygulanan sıvanın iki santimden daha kalın yapılamadığını anlatan Sekitaş, levha olarak ise bu kalınlığın 10 santimetreye kadar çıkarılabildiğini ifade etti.

Sekitaş, peryum ismini verdikleri levhanın sıvanın üzerine yapıştırılarak kullanıldığını, bu levhalarının bina ömrü kadar dayanıklı olduğunu söyledi. Sekitaş, “Kışları sıcak havayı muhafaza etmesiyle doğalgaz kullanımında, yazları ise serin havayı muhafaza etmesiyle klima kullanımında yaklaşık yüzde 40 verim sağlıyor.” dedi. Yaklaşık bir yıl önce Ar-Ge çalışmalarının tamamlanmasıyla başta Konya, Ankara, Bursa ve Antalya gibi illerde ilk uygulamaların yapıldığını aktaran Sekitaş, Pakistan ve Bangladeş’te fabrika açmayı planladıklarını ifade etti.

Kaynak: Zaman Gazetesi

Eklenme tarihi: 01 Mart 2014

Okunma sayısı: 2924

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım