Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Diğer Haberler » Bahar Uzun: Kentsel Dönüşümde Dejavu Korkusu...

Bahar Uzun: Kentsel Dönüşümde Dejavu Korkusu...

İnsanlık medeniyetinin göz bebeği, binlerce yıllık geçmişe sahip İstanbul’u 30 yılda kentsel dönüşüme muhtaç hale getirdik. Kentleşemedik, kentin şefkatine ihanet ettik.

Son birkaç yıldır yaptığımız hatayı yarım ağızla itiraf edip göstermelik de olsa telafisine girişiyoruz. Yılan hikayesine dönen, kentsel dönüşümün simgesi haline gelen Fikirtepe tam bir keşmekeş içerisinde. Belediye meclisinin onayladığını yerel mahkeme durduruyor, mimarlar odasının önerilerini belediyeler görmezden geliyor. Birinin açıklamasını diğeri yalanlıyor.

Daha yolun başında tökezledik. Bir arpa boyu yol aldık ama önümüzde daha kilometreler var. Fikirtepe gibi orta büyüklükte bir semti çözememişken; Esenler, Zeytinburnu ve diğer mega ilçelerin kentsel dönüşümünü nasıl başaracağız ki? Düşündükçe insanın uykuları kaçıyor.

Tüm bu düşüncelerin arasında bir başka soru takılıyor aklıma? Bunca yaşanan tartışmaların, hataların ortasında yükselmeye devam eden yeni projeler, 20-30 yıl sonra “acaba kentsel dönüşüm mü yapsak” dedirtir mi?

Yapılan projelerin kent ruhuna uygunluğunu, puzlle’ın diğer parçaları ile uyumunu ne kadar tartışıyoruz? Son 50 yılda şehir plancılığında yaptığımız hataları göz göre göre tekrarlıyor muyuz? Eskiyi tartışmaktan günümüzü ve geleceği tartışmaya fırsatımız olmadığı için yakın gelecek korkularımızın henüz farkında değiliz.

Şimdilik altından kalkamadığımız kentsel dönüşümü bir yandan çözmeye çalışırken baş döndürücü hızda yapılamakta olan mimari projeleri de bu açıdan tartışmamız gerekiyor.

Yoksa bizi bu sorunlarla uğraştıranları nasıl yerden yere vuruyorsak, çocuklarımız da bizi aynı duygularla anacaklar… 

Kaynak: Ajans Moda

Eklenme tarihi: 06 Nisan 2014

Okunma sayısı: 2606

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım