Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Diğer Haberler » İzmir'in dev fuar kompleksi inşaatı yükseliyor...

İzmir'in dev fuar kompleksi inşaatı yükseliyor...

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Gaziemir’de kurduğu Türkiye’nin en büyük fuar kompleksinin inşaat çalışmalarında sıra uzay çatı imalatlarına geldi. Kente kazandırılacak bu dev yatırımın maliyeti, kamulaştırma dahil yaklaşık 400 milyon TL...

Türkiye’de ilk kez bir belediye tarafından öz kaynaklarla hayata geçirilen ve 400 milyon TL’ye mal olacak yeni fuar kompleksinin inşaatı 7 blok halinde devam ediyor. Kente fuarcılık geleneğinde sıçrama yaptıracak yeni fuar merkezinin inşaat çalışmalarında A, C ve F bloklarda (Sergi Holleri) uzay çatı imalatları yapılıyor. Yine tüm bloklarda duvar ve seramik imalatları sürüyor, fuar katılımcı ve ziyaretçilerine farklı bir ortam sunacak 12 katlı seyir kulesi tamamlandı, son rötuşlar yapılıyor.

Gaziemir’deki toplam 337 bin metrekarelik alanda kurulan yeni fuar kompleksi; sergi holleri, seminer salonları, geniş otoparkı ve sosyal donatı alanları ile uluslararası standartlarda olacak. Katılımcılara farklı bir ortam sunacak seyir kulesi ile amfi tiyatro şeklinde hazırlanan meydan, fuarlar süresince ziyaretçilerin çekim merkezi haline gelecek.

İlk etapta 240 bin metrekare inşaat alanı üzerinde 7 tane sergi holü yapılıyor. Holler, tek ya da aynı anda birden fazla fuara hizmet verebilecek şekilde teras şeklinde tasarlandı ve birbirlerine geçişleri bulunuyor. Kültürpark'taki fuar holleri yeni komplekste 5 katına çıkarılıyor Fuarda ziyaretçi ve katılımcıların hizmetine sunulması için 93 bin metrekarelik kapalı (2 bin 500 araç) otopark alanı yapılıyor. Komplekste ayrıca fuar sokağı, seminer salonu, kafeterya, restoran ve idari bölümler da bulunuyor.

İzmir’in yeni fuar kompleksi projesinde, daha sonra gelebilecek talepleri karşılamak amacıyla, 2. etapta kullanılmak üzere 46 bin metrekarelik bir rezerv alanı oluşturuldu. Bunun haricinde ayrıca, 40 bin metrekarelik bir alan da otel ve kongre merkezi yapılması için ayrıldı. Kente kazandırılacak bu dev yatırımın maliyeti, kamulaştırma dahil yaklaşık 400 milyon TL. Yeni fuar alanının bu yıl içinde hizmete girmesi planlanıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin fuarcılık için hazırladığı yeni kompleks ile kentte “365 gün fuarcılık” hedefleniyor. İzmir’in yeni fuar kompleksi, çağdaş mekanların yanı sıra, teknik ve sosyal altyapı donanımlarıyla büyük boyutlu ihtisas fuarlarının gereksinimlerini karşılayabilecek niteliklere sahip. Şehir içi ulaşım, konaklama ve hizmet alanlarına yakın konumuyla, fuar katılımcılarının yanı sıra kentliler de yeni fuar alanına kolayca ulaşabilecek. Fuar ulaşımı için ayrıca monoray hattı kurulması planlanıyor. Kompleks, hem istihdam hem de turizm ve ticaret sektörlerine sağlayacağı katkılarla kent ekonomisine çok ciddi bir ivme kazandıracak.

ADINI İZMİRLİLER KOYACAK


İsmini İzmirlilerin koyacağı yeni fuar kompleksinin yerleşimi ise şöyle:

Yapımı devam eden Proje 7 bloktan oluşuyor.

A Blok: 3 kat. 600’ar araç kapasiteli 2 otopark. 23 bin metrekarelik sergi holü.
B Blok: 3 kat. 26 bin 600 metrekarelik sergi holü.
C Blok: Tek katlı. 15 bin 650 metrekarelik sergi holü.
D Blok: 8 kat. 6 tane 145’er araç kapasiteli otopark. Restoran, seminer salonu, kafeterya.
E Blok: Fuar Sokağı. 4 kat. 3 tane 125’er adet kapasiteli otopark. Fuar sokağı, 2 adet seminer salonu.
F Blok: 3 kat. 11 bin 500 metrekarelik sergi holü.
G Blok: Seyir kulesi 12 kat. Basın Yayın Şube Müdürlüğü.

Kaynak: Aydın 24 Haber

Eklenme tarihi: 18 Nisan 2014

Okunma sayısı: 2436

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım