Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Diğer Haberler » Çevre ve Şehircilik Bakanlığı: Kamu binaları ve tesislerde enerji tüketimi yüzde 10 azaltılacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı: Kamu binaları ve tesislerde enerji tüketimi yüzde 10 azaltılacak!

Binalarda yenilenebilir enerji kullanımının artırılması çalışmaları kapsamında, 2017 yılından itibaren yeni binaların yıllık enerji ihtiyacının en az yüzde 20'si yenilenebilir enerji kaynaklarından temin edilecek...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, enerji verimliliğinin arttırılması amacıyla 2023 yılına kadar en az 1 milyon konutla toplam kullanım alanı 10 bin metrekarenin üzerindeki ticari ve kamu binalarında standartları sağlayan ısı yalıtımı ve enerji verimli sistemler oluşturulmasını planlıyor.

Bu kapsamda, enerji verimliliği potansiyeli ve öncelikler tespit edilecek. Buna bağlı olarak, bina alt sektörlerindeki enerji tüketimi bilgilerini içeren veritabanı hazırlanacak ve kıyaslama göstergeleri geliştirilecek. Bina tipolojileri için oluşturulan model binaların teknik özellikleri belirlenecek. Bu çalışma 2017’ye kadar sürecek.

Mevcut binalar model binalarla kıyaslanacak
Mevcut binaların, model binalarla kıyaslanması sonucunda binalarda enerji verimliliğinin sağlanmasına yönelik kısa, orta ve uzun vadeli hedefler belirlenecek. Bu çalışma 2018’e kadar sürecek. Mevcut binalarda enerji verimliliğinin artırılması için eylem planı geliştirilecek, alınan önlemlerin fayda-maliyet analiz çalışmaları tamamlanacak. Enerji verimliliği açısından piyasadaki yapı malzeme ve teknolojileri değerlendirilecek, buna yönelik AR-GE öncelikleri ve desteklenecek alanlar belirlenecek. Yapılacak bu çalışmalarla kapasite gelişimi de sağlanmış olacak.

Yeni binaların enerji ihtiyacı yenilenebilir enerji kaynaklarından
Binalarda yenilenebilir enerji kullanımının artırılması çalışmaları kapsamında da 2017 yılından itibaren yeni binaların yıllık enerji ihtiyacının en az yüzde 20’si yenilenebilir enerji kaynaklarından temin edilecek. Yerleşmelerden kaynaklanan sera gazı emisyonlarının sınırlandırılması amacıyla da 2023 yılına kadar yeni yerleşmelerde yerleşme ölçeğinde sera gazı emisyonunun mevcut yerleşmelere göre en az yüzde 10 azaltılması hedefleniyor.

Binalarda enerji performansı
Binalarda ısı yalıtımının ve verimli enerji sistemlerinin kullanımının sağlanması için Binalarda Enerji Performansı (BEP) Yönetmeliği iyileştirilecek ve güçlendirilecek. Bu amaçla, yönetmelikte belirtilen bina teknik sistemleriyle ilgili kriterler ve minimum gerekler gözden geçirilecek ve revize edilecek. 2017 yılına kadar bütün binalarda BEP Yönetmeliği ve diğer enerji verimliliği yönetmelikleri etkin olarak uygulanacak, tüm binalara Enerji Kimlik Belgesi verilecek.

Kamu kuruluşlarının bina ve tesislerinde, yıllık enerji tüketimi 2015 yılına kadar yüzde 10 ve 2023 yılına kadar yüzde 20 azaltılacak.

Kaynak: AA

Eklenme tarihi: 09 Haziran 2014

Okunma sayısı: 2768

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım