Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Emlak Haberleri » Konut fiyatları hangi şehirde ne kadar arttı?

Konut fiyatları hangi şehirde ne kadar arttı?

Şekerbank’ın 60’ıncı kuruluş yılı nedeniyle düzenlediği ‘Sürdürülebilir Kalkınmanın Finansmanı Konferansı’nda konuşan Shiller, Türkiye’de konut fiyatlarının Avrupa Birliği’ne göre geride olduğunu, dolayısıyla oluşmuş bir balon görmediğini kaydetti.

2013 Nobel Ekonomi Ödülü’nün sahibi olan Yale Üniversitesi Profesörü Robert J. Shiller, Türk konut sektöründeki hızlı fiyat artışına rağmen alarm verici durum olmadığını söyledi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de sunum yaptığı Şekerbank’ın 60’ıncı kuruluş yılı nedeniyle düzenlediği ‘Sürdürülebilir Kalkınmanın Finansmanı Konferansı’nda konuşan Shiller, Türkiye’de konut fiyatlarının Avrupa Birliği’ne göre geride olduğunu, dolayısıyla oluşmuş bir balon görmediğini kaydetti.

ABD’de konut sektörünün nabzını tutan ‘Case Shiller Endeksi’ ile dünyaya adını duyuran Shiller, İstanbul’da ev fiyatlarının yükseldiğini ve bu durumun da kendisini şaşırtmadığını belirtti. Shiller “Balon şişmeye başladı ama ABD ya da başka ülkelerdeki kadar ciddi bir durum yok” dedi. Global ekonomik şartlara bakıldığında Türkiye ekonomisinin iyi gittiğini belirten Shiller, Türkiye ekonomisinin büyüme oranlarıyla heyecan verdiğini vurguladı.

‘YAYGINLAŞMA FİNANSIN İNSANİLEŞMESİNİ SAĞLAR’
Bankacılıkta inovasyon ve sürdürülebilir büyümenin finansmanı hakkında konuşan Prof. Shiller, başka ülkeler gibi Türkiye’de de ekonomik büyüme programı çerçevesinde finans kurum ve kuruluşlarının daha fazla yaygınlaşması ve gelişmesine ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi. Shiller, “Yaygınlaşma, finansal kurum ve kuruluşların demokratikleşmesi ve insanileşmesini ve toplumun daha geniş kesimlerine erişebilmesini gerektirir” dedi. Modern finansın, gelişmekte olan ülkelerde onlarca yıldır görülen hızlı ekonomik büyümenin birinci ayağı olduğunu ifade eden Shiller şöyle devam etti:

“Finans sektöründe kullanılan teknoloji çok güçlü. Finansın konuları, farklı ekonomik amaçların gerçekleşmesine destek vermek, ekonominin aktörlerini teşvik etmek, kaynak sağlamak ve gerçekleşmesi onlarca yıl alan faaliyetlerin sürdürülebilir olmasını sağlamaktır.” Bir süre sonra ulusal sınırların kalkacağını ileri süren Shiller, insanların kazançlarının bir bölümünü yardımlara ayırması gerektiğinin altını çizdi.


http://www.emlakkulisi.com/resim/tamboyut/Mjc4MjI3ND-konut-fiyatlari-hangi-sehirde-ne-kadar-artti.jpg

ENDEKSİNİ FED DE TAKİP EDİYOR
- Shiller, ABD’de konut alanındaki en önemli göstergelerden S&P Case-Shiller Konut Fiyat Endeksi’nin kurucularından.
- Endeks, Shiller, Karl E. Case ve Allan Weiss tarafından 1980’li yılların başında kuruldu.
- 2002’den beri Standard & Poor’s tarafından yürütülen endeks ABD’nin konut fiyatlarındaki hareketleri aylık olarak raporluyor.
- Tekrar satış metodunu kullanan endeks oluşan fiyat farklılıklarını baz alıyor.
- Endeksle ABD’nin 10 metropolü ile 20 önde gelen bölgesinde konut fiyatları hesaplanıyor.
- FED’in de takip ettiği endeks ülkenin ekonomik durumu hakkında bilgi veren önemli göstergelerden biri.

Kaynak: HaberTürk

Eklenme tarihi: 19 Haziran 2014

Okunma sayısı: 3603

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım