Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Sektörel Haberler » İnşaatta özel sektör harcamaları, kamuya göre daha fazla artıyor!

İnşaatta özel sektör harcamaları, kamuya göre daha fazla artıyor!

İMSAD başkanı Dündar Yetişener, ilk çeyrekte özel sektörün devreye girdiğini belirterek, “Kamu sektörü harcamaları yüzde 5.1, özel sektör harcamaları ise yüzde 5.9 oranında büyüdü” dedi.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) tarafından yılda dört kez düzenlenen Ekonomi Toplantısı’nın ikincisi, gerçekleştirildi. ‘Siyasi İklim ve Ekonomik Gelişmeler’ konusunun ele alındığı toplantıda, Türkiye İMSAD’ın aylık sektör raporunun, Mayıs 2014 verileri baz alınarak Türkiye ekonomisinin makro göstergeleri ile inşaat ve inşaat malzemeleri sektörünün 2014 Ocak-Nisan sonuçları değerlendirildi.

Raporla ilgili konuşan Türkiye İMSAD Başkanı Dündar Yetişener, 2014’ün ilk çeyrek döneminde, Türkiye ekonomisinin yüzde 4.3, inşaat sektörünün yüzde 5.2, inşaat malzemeleri sektörü sanayi üretiminin ise yüzde 6 büyüdüğünü belirtti.  Yetişener, özel sektör inşaat harcamalarının kamu harcamalarının önüne geçtiğini ifade etti.
İnşaat sektöründeki büyümenin, yılın ikinci yarısında da süreceğini öngördüklerini belirten Yetişener, “İlk çeyrekte görüyoruz ki, özel sektör devreye girdi. İnşaat sektörünün ilk çeyrekte gerçekleşen yüzde 5.2 büyüklüğü içinde, kamu sektörü harcamaları yüzde 5.1, özel sektör harcamaları ise yüzde 5.9 oranında büyüdü. Böylece özel sektör inşaat harcamalarındaki büyüme, geçtiğimiz yılın tersine kamu harcamalarının önüne geçti” diye konuştu.
Ruhsatta sıçrama oldu.
2013 yılında inşaat harcamaları içinde özel sektörün eksi 0.7 seviyesi ile negatif büyüdüğünü söyleyen Yetişener, “Bu yıl alınan yapı ruhsatlarında da ciddi bir sıçrama görüyoruz. İnşaat malzemeleri sanayinin büyümesi de, geçen yılın ilk çeyreğine göre 2-3 puan daha iyi durumda” dedi.

2014 hedefi %5 büyüme
2014 hedeflerinden bahseden Dündar Yetişener, şunları söyledi:
“2014 yılında ekonominin yüzde     3, inşaat ve inşaat malzemeleri iç pazarının yüzde 4-5, inşaat malzemeleri sanayi üretiminin ise yüzde 5-6 oranında büyümesi hedefleniyor” diye belirtti. Kamu inşaat harcamalarında 2014 yılı büyüme hedefi de yüzde 4.5.”

‘Yalıtımsız binalarla 9 milyon dolar boşa gidiyor’
Türkiye’deki yapıların yüzde 55’inde tercih edilen bir marka haline gelen Kalekim, ısı ve su yalıtımı sektörüne ağırlık veriyor. Kalekim Genel Müdürü Altuğ Akbaş, “Enerjisinin yüzde 75’ini ithal eden bir ülke olarak, konutların yüzde 85’inde ısı yalıtımı olmadığı için enerjimizi boşa harcıyoruz” dedi. Yalıtımın maliyetinin, bir binanın toplam inşaat maliyetinin yüzde 3 ila 5’i kadar olduğunu söyleyen Akbaş, “Yüzde 50 tasarruf elde eden yalıtım sistemimiz, birkaç yılda maliyetini karşılayıp binanın ömrü boyunca tasarruf sağlamaya devam ediyor” diye belirtti.
‘Kale Mantolama’ ile binaları uzun yıllar koruma altına aldıklarını belirten Akbaş, “Isı yalıtımı olmayan bu binalar yüzünden her yıl yaklaşık 9 milyar 265 milyon dolar kaybediyoruz” dedi.

Kaynak: Milliyet Gazetesi

Eklenme tarihi: 24 Haziran 2014

Okunma sayısı: 2557

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım