Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Emlak Haberleri » Temmuz ayında kiralar ne kadar artacak? Haziran ayında kira sözleşmesi bitenler...

Temmuz ayında kiralar ne kadar artacak? Haziran ayında kira sözleşmesi bitenler...

Kira sözleşmenizin Haziran ayı itibarıyla dolduğunu ve yenilendiğini farz edelim. Bu durumda, ev sahibiniz kira bedelinde yıllık zam uygulayacak. Peki, Temmuz ayında kiralar ne kadar artacak?

Temmuz ayında kiralar ne kadar artacak?
Kira sözleşmenizin Haziran ayı itibarıyla dolduğunu ve yenilendiğini farz edelim. Bu durumda, ev sahibiniz kira bedelinde yıllık zam uygulayacak.

Kiracılık ilişkilerinin düzenlendiği Borçlar Kanunu gereğince ev sahibiniz ancak Üretici Fiyat Endeksi oranları doğrultusunda zam yapabilecek. Ancak kanunda hangi ÜFE oranının kullanılacağına dair bir netlik bulunmuyor.

Buna karşın, Türkiye İstatistik Kurumu konu ile ilgili olarak bir açıklamada bulundu. TÜİK tarafından Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi Kullanıcıları Rehberi'nde yapılan açıklamaya göre, kira enflasyon hesaplamalarında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde değişiminin esas alınması gerekiyor.

Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi oranları ile diğer ÜFE oranları her ayın 3'ünde veya takip eden işgününde saat 10:00'da haber bülteniyle kamuoyuna duyuruluyor.

Bugün 3 Temmuz 2014 tarihinde açıklanan enflasyon oranlarına göre kira bedelinde en fazla yüzde 9,75 oranında zam yapılabilecek.

İlgili enflasyon bülteni:
Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi aylık %0,06 arttı.

"Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE), 2014 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre %0,06, bir önceki yılın Aralık ayına göre %5,12, bir önceki yılın aynı ayına göre %9,75 ve on iki aylık ortalamalara göre %9,03 artış gösterdi."

Kaynak: http://emlakkulisi.com/temmuz-ayinda-kiralar-ne-kadar-artacak/267286

Eklenme tarihi: 03 Temmuz 2014

Okunma sayısı: 2759

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım