Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Sektörel Haberler » Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan mantolamaya yeni düzenleme...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan mantolamaya yeni düzenleme...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın düzenlemesiyle, mantolama işlemi için artık akredite bir laboratuvardan yangına dayanıklılık deneyi istenecek. Bu arada bakanlık, yapılarda kalite ve güvenliği artırmak için binaların her katı için ayrı beton denetimi yapacak.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, binalarda enerji verimliliğini artırmak için teşvik edilen mantolama işlemlerine yeni düzenlemeler getirilecek.

Bu çerçevede hızla yayılan mantolama sistemlerinde kalitesiz malzeme ve yanlış uygulamaların önüne geçmek amacıyla denetim firmaları ve belediyelere genelge gönderilecek.

Yeni düzenlemeyle, mantolama sistemi için artık akredite bir laboratuvara yangına dayanıklılık deneyi yaptırılacak. Bundan sonra denetim firması yetkilileri, şantiyeye geldiğinde mantolama için yangın deney raporunu görmek isteyecek.

Binaya mantolama yaptıran müteahhit, kullanacağı ısı yalıtım malzemesi, yapıştırıcı, dübel, sıva filesi, sıva gibi malzemeleri ayrı ayrı temin edip, tüm sistem için deney yapılmadan uygulamayı gerçekleştirebiliyordu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, binalarda ısı yalıtımlı dış cephe uygulamalarının oldukça yaygınlaşmaya başladığını belirterek, “Piyasada mantolama tabir edilen, ısı yalıtım malzemesi üzerine yapılan fileli sıva, üzerine mineral sıva ve boya uygulamasıyla oluşturulan ısı yalıtım sisteminin yangına dayanıklı olması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Her katın betonu ayrı denetlenecek
Bu arada yapılarda kalite ve güvenliği artırmak için binaların her katı için ayrı beton denetimi yapılacak.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, yapıların deprem ve afetlere karşı daha dayanıklı hale getirilmesi amacıyla düzenlemeler gerçekleştirildiği ifade edildi.

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) ile yürütülen çalışmalar neticesinde, yapıların inşasında kullanılan betonda kalitenin artırılması amacıyla TS 13515 standardında revizyon yapıldığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Revizyon neticesinde beton denetimlerinde, yapının bütününde aranan şartlara ilave olarak artık binaların her bir katı için ayrı beton denetimi yapılacak. Her bir üretim biriminin, projesinde öngörülen beton sınıfına uygunluğunun sağlanması koşulu aranacak. Revizyonla beton denetimleri sıkılaştırılmakta olup, yapılarda kalite ve güvenliğin artmasının yanında farklı uygulamalar da engellenecek.”

Kaynak: yapi.com.tr

Eklenme tarihi: 17 Temmuz 2014

Okunma sayısı: 3936

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım