Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Sektörel Haberler » İnşaat firmaları şantiye şefi arayışlarını hızlandırdı!

İnşaat firmaları şantiye şefi arayışlarını hızlandırdı!

Firmalar ölümlü kazalardan bu denli tedirgin bir hale gelmişken inşaatların en kilit pozisyonu olan iş güvenliğinden de sorumlu şantiye şefliği için verdikleri ilan sayılarını artırdılar.

Türkiye’de ölümlü iş kazaları son günlerde ciddi bir artış içerisinde. Hükümetin de kazalarla ilgili devreye girmesinden sonra iş kazalarında inşaat sorumlularının ciddi bir biçimde cezalandırılması öngörülüyor. Hatta geçen hafta  İstanbul  ’da iş yapan bir firma çalışanı beton mikseri sürerken bile kafasında baret takılıydı. Firmalar ölümlü kazalardan bu denli tedirgin bir hale gelmişken inşaatların en kilit pozisyonu olan iş güvenliğinden de sorumlu şantiye şefliği için verdikleri ilan sayılarını artırdılar. Torun Center kazasının yaşandığı 6 Eylül’den bu yana verilen şantiye şefliği ilanlarının sayısı patladı.

Son günlerde Türkiye’nin ana gündem maddesi ölümlü iş kazaları. 6 Eylül 2014 tarihinde İstanbul Mecidiyeköy’de bulunan Torun Center inşaatında 10 işçinin asansör kazasında hayatını kaybetmesi gözleri inşaatlara çevirdi. İnşaatlarda en kritik pozisyonlardan biri ise şantiye şefliği. Maaşları projenin büyüklüğüne göre 3 bin TL ila 10 bin TL arasında değişen şantiye şeflerinin inşaatlardaki sorumluluğu büyük. Şantiye şefleri aynı zamanda iş güvenliğinden de birinci derecede sorumlu.

KAZADAN SONRA SAYILARI PATLADI
Firmalar ise Torun Center kazasından sonra iş güvenliğine daha çok önem vermeye başladı. Geçen hafta düzenlenen Bakanlar Kurulu’nun da ana gündem maddelerinden biri iş güvenliğiydi. İnşaat şirketleri cezaların artmasının da gündemde olması hasebiyle şantiye şefi alımlarını artırmaya başladı. Ünlü bir iş bulma sitesinden gelen istatistikler bu konuda çarpıcı. 2014 yılının başından 6 Eylül tarihine kadar (Torun Center kazasının yaşandığı gün) Firmalar internet sitesine toplamda 36 tane ‘şantiye şefi aranıyor’ ilanı vermiş. Kazadan sonra ise aynı siteye bugün sabah saatlerine kadar 52 tane ‘şantiye şefi’ aranıyor ilanı verildi. Yani yıl boyunca verilen şantiye şefi aranıyor ilanlarının toplamından daha fazla ilan son 10 günde verildi.

Kaynak: Hürriyet

Eklenme tarihi: 17 Eylül 2014

Okunma sayısı: 3438

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım