Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Dünyadan Haberler » Çin, konutta canlanma için harekete geçti!

Çin, konutta canlanma için harekete geçti!

Dünyanın ikinci büyük ekonomisi Çin, soğumaya başlayan emlak piyasasını canlandırmak amacıyla harekete geçti. Son aylarda gayrimenkul piyasasında fiyatlar hızla gerilemeye başlayınca bazı eyaletler sektördeki kısıtlamaları kaldırmaya başladı.

Yavaşlama sinyelleri veren dünyanın ikinci büyük ekonomisi Çin, soğumaya başlayan  Emlak  piyasasını canlandırmak amacıyla harekete geçti. Son aylarda gayrimenkul piyasasında fiyatlar hızla gerilemeye başlayınca bazı eyaletler sektördeki kısıtlamaları kaldırmaya başladı. Çin Merkez Bankası da konut piyasasında gözlenen yavaşlamanın önünü geçmek ve gayrimenkul geliştirme şirketlerini desteklemek için adımlar atmaya başladı.

Çin Merkez Bankası ilk kez konut alacakların tanımını genişletti. Banka, bir konutu olan ve bunun mortgage kredilerini ödemiş olanlarının, ikinci konut alımlarında ilk kez konut alanlar ile aynı haklara sahip olmalarını imkan sağladı. Bu şekilde ikinci konutunu alacaklar için yaptığı açıklamada, “Bir evi olan ve bunun kredilerini geri ödemiş ailelere bankalar, ikinci konut alımlarında ilk kez konut alanlar gibi davranacaklar” ifadelerine yer verdi. Merkez Bankası, konut alıcılarına kredi verilmesini aktif olarak destekleyecek. Bankanın açıklamasında, sektörün sağlıklı gelişiminin destekleneceği ifade edildi.

Yerel yönetimler de harekete geçti
Konut fiyatlarındaki düşüş bazı bankaları ve yerel yönetimleri daha önve harekete geçirmişti. Dört büyük devlet bankası, geçkiğimiz hafta yaptığı açıklamada, ikinci evini almak isteyenler için kredi kurallarını gevşeteceğini açıklamıştı. Öte yandan Hubei eyaletinin başkenti Wuhan konut alımlarındaki tüm kısıtlamaları kaldırdığını bildirirken, Jiangsu eyaletinin başkenti Nanjing yerel pazarı canlardırmak için aynı yönde karar almıştı.

Sıkı mortgage kredilerinin tüketicileri engellemesi nedeniyle çoğu şehirde konut fiyatları gerileme gösteriyor. Hükümet tarafından izlenen şehirlerin ikisi hariç tümünde geçtiğimiz ay düşüş gösterdi. Çin Ulusal İstatistik Kurumu’nun yaptığı açıklamaya göre konut fiyatları Pekin ve Şanghay da dahil olmak üzere ağustosta 70 şehrin 68’inde Ocak 2011’den bu yana en yüksek oranda geriledi. Konut satışları bankaların temerrüt risklerini azaltmak için kredileri sıkılaştırmasının ardından ekonominin yavaşlaması ile 2014 yılının ilk 8 ayında yüzde 11 düştü. Temmuz ayında da yeni konut fiyatları 70 şehrin 64’ünde düşmüştü.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, 2014’ün son çeyreğinde satışlarda beklenen artışa karşın, ülkenin gayrimenkul piyasasında fiyat baskısının süreceğini tahmin ediyor.

Kaynak: Dünya

Eklenme tarihi: 01 Ekim 2014

Okunma sayısı: 2382

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım