Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Diğer Haberler » İstanbul'da rezidans fiyatına lüks mezar yeri!

İstanbul'da rezidans fiyatına lüks mezar yeri!

İstanbul’da en pahalı metrekare fiyatı, yeni yapılan yüksek katlı lüks rezidanslarda ya da tarihi Boğaz yalılarında değil! 3-5 metrekarelik mezar yerlerinin fiyatları astronomik rakamlara ulaştı.

İstanbul  ’un en pahalı lokasyonları Karacaahmet, Aşiyan, Zincirlikuyu, Ortaköy, Pierre Loti gibi mezarlıklardaki 3-5 metrekarelik mezar yerleri.

Şehir içindeki mezarlıklarda yer tükenince, kalan sınırlı mezar yerleri de kıymete bindi. Hak sahipleri ellerindeki yerleri devretmek için astronomik rakamlar istiyor. Hele söz konusu mezar yeri, merkezde deniz manzaralı veya ünlü bir kişinin mezarına komşuysa, fiyatlar daha da uçuyor...    

600 BİN TL'YE YER SATILDI
Milliyet  Emlak  sitesindeki bir ilana göre Zincirlikuyu mezarlığı'nda 2 adet deniz manzaralı mezar yeri 2 hafta önce 600 bin TL’ye satışa sunulmuş. Emlak ofisi tarafından verilen ilanda ‘rutubetsiz ve ferah’ olduğu belirtilen iki kişilik mezar yerinin aynı zamanda Vehbi Koç’un mezarına da yakın olduğunun da altı çiziliyor. İstanbul'daki mezarlıklar arasında Aşiyan'da da fiyatlar uçuyor. Yine bu yıl eylül ayında gazeteye verilen bir ilanda ise, Aşiyan Mezarlığı’ndaki 9 metrekarelik 'boş mezar' yeri için tam 450 bin TL istenirken, mezar yerinin arazi veya konutla da takas yapılabileceği de belirtiliyor. 

RESMEN SATIŞ YOK!
Mezar yeri temini sadece Büyükşehir Mezarlıklar Müdürlüğü'nce yapılıyor. Akraba ve kan bağı olmayan isimlerin önceden alınmış mezar yerine defnedilmesi mümkün değil. Mezar yerlerinin satışı, devredilmesi veya kiralanması da olanaksız. 

FİYATI 18 BİN TL
Dört kategoride değerlendirilen mezar yerlerinin birinci grubunda Zincirlikuyu, Ulus, Aşiyan, Karacaahmet ve Çengelköy gibi mezarlıklar yer alıyor. Buralarda 1 kişilik yer bedeli 5 bin TL olurken, boş mezar yeri bedeli ise 18 bin TL olarak fiyatlanıyor. İkinci kategoride fiyatlar ucuzluyor.

DOLULUK YÜZDE 90
İstanbul'da her gün 200 cenaze defnediliyor. 8 milyon metrekare alanın mezarlılara ayrıldığı İstanbul’da mezarlıklardaki doluluk oranı ise yüzde 90.  Mezarlıklar Müdürlüğü bu alanların artırılması için yeni projeler geliştirildiğinin bilgisini veriyor.

Kaynak: Akşam

Eklenme tarihi: 09 Ekim 2014

Okunma sayısı: 2520

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım