Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Diğer Haberler » 2015 yatırım programında İzmir’e hızlı tren ve liman müjdesi!

2015 yatırım programında İzmir’e hızlı tren ve liman müjdesi!

Ulaştırma ile ilgili 2015 yatırım programında İzmir'in dev projeleri yer buldu. Programda Çandarlı Limanı'nın alt ve üstyapı ihalesi, Kemalpaşa OSB lojistik merkezi altyapısı ile hızlı trenin Ankara-Afyonkarahisar kesimi yapımına yer verildi...

Önümüzdeki yıl Çandarlı Limanı'nın mendirek harici altyapı ve üst yapısı için YİD (yap-işlet-devret) yöntemiyle ihaleye çıkılacağı açıklanırken, Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi demiryolu bağlantı hattı kapsamındaki lojistik merkez inşaatının altyapısının tamamlanacağı belirtildi. Öte yandan, Ankara-İzmir Hızlı Tren projesinin Ankara-Afyonkarahisar kesiminin yapım çalışmalarına devam edileceği, Afyonkarahisar-Uşak-İzmir kesiminin yapım ihalesine çıkılacağı ifade edildi.

Kalite artırılacak
2015 yılı yatırım programı açıklandı. Programa göre kamu sabit sermaye yatırımları içerisinde en büyük pay yüzde 31 ile ulaştırma sektörünün olacak. Seneye Çandarlı Limanı ile Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi programdan pay alacak. Yatırım programında ayrıca Afyonkarahisar-Uşak-İzmir kesiminin yapım ihalesine çıkılacak.

2015 Yılı Programı'na göre, ulaştırma ve lojistik alanlarında, yük ve yolcu ulaştırma hizmetlerinin etkin, verimli, ekonomik, çevreye duyarlı, emniyetli bir şekilde sağlanması hedeflendi. Yük taşımacılığında, kombine taşımacılık uygulamalarının geliştirilerek demiryolu ve denizyolu paylarının artırılması, kalitenin ve güvenliğin yükseltilmesi ve ulaştırma planlamasında koridor yaklaşımına geçilmesinin esas olacağı belirtildi. Ulaştırma sektöründe 25 milyar 776 milyon liralık kamu sabit sermaye yatırımı gerçekleştirilmesi planlandı. Özel sektörün ise 58 milyar 610 milyon liralık ulaştırma yatırımı yapması bekleniyor.

Kazalar önlenecek
2015 yılında kazaların azaltılması için de çalışmalar yapılacak. Trafik yoğunluğunun yüksek olduğu kesimlerde trafik güvenliğinin artırılması ve taşıma sürelerinin kısaltılması amacıyla 200 kilometresi otoyol olmak üzere bin kilometre bölünmüş yol yapılacak.  Ankara  merkez olmak üzere Onuncu Kalkınma Planında tanımlanan hızlı tren çekirdek ağının yapımına, karma trafiğe uygun yüksek standartlı demiryolu inşaatlarına ve elektrifikasyon ve sinyalizasyon projelerine öncelik verilecek. Ankara-İzmir Hızlı Tren projesinin Ankara-Afyonkarahisar kesiminin yapım çalışmalarına devam edilecek, Afyonkarahisar-Uşak-İzmir kesiminin yapım ihalesine çıkılacak.

2015 yılında havalimanlarındaki toplam trafiğin 184 milyon yolcuya yükselmesi bekleniyor. Hava Ulaşımı Genel Etüdü çalışması başlatılacak ve  İstanbul  Üçüncü Havalimanı yapım çalışmaları devam ettirilecek. Hava Ulaşımı Genel Etüdü çalışması başlatılacak ve geliştirilecek. Enerji verimliliğini, temiz yakıt ve çevre dostu araç kullanımını sağlayan ulaşım sistemlerine öncelik verilecek.

Araç Kimliklendirme Sistemi oluşturulacak
Trafik akışının takibi ve kolaylaştırılması, kurallara uyumda caydırıcılığın sağlanması amacıyla elektronik denetleme sistemleri öncelikle 21 büyükşehirde yaygınlaştırılacak ve yapılan trafik denetimleri etkinleştirilecek. Sızma ve klonlama gibi ihlallere karşı ileri seviyede güvenlikli, işletilebilir ve sürdürülebilir bir Araç Kimliklendirme Sistemi oluşturulacak. Trafik güvenliği çalışmaları kapsamında 130 adet kaza kara noktası ile 100 adet sinyalize kavşağın iyileştirilmesi ve bölünmüş yollar başta olmak üzere 2 bin 400 kilometre otokorkuluk yapım ve onarımının gerçekleştirilmesi ile 25.2 milyon metrekare yatay işaretleme ve 155 bin metrekare düşey işaret levhasında yenileme yapılacak.

Kaynak: Yeni Asır

Eklenme tarihi: 04 Kasım 2014

Okunma sayısı: 2493

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım