Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Sektörel Haberler » İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Başkanı: İnşaatta iş var, eleman yok!

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Başkanı: İnşaatta iş var, eleman yok!

Türkiye’de işsizlik değil, kalifiye eleman ve iş beğenmeme sorunu vardır. TÜİK, iş beğenmemekten kaynaklanan boşluğu, istatistiki veriler ile ortaya koymalıdır.TÜİK’in açıkladığı işsizlik rakamlarına, İMKON’dan tepki geldi.

TÜİK’in açıkladığı işsizlik rakamlarına, İMKON’dan tepki geldi. İşte o tepki;
Türkiye’de işsizlik değil, kalifiye eleman ve iş beğenmeme sorunu vardır. TÜİK, iş beğenmemekten kaynaklanan boşluğu, istatistiki veriler ile ortaya koymalıdır

Türkiye İstatistik Kurumu’nun, geçtiğimiz günlerde açıkladığı işsizlik raporunda, işsiz sayısının, 2 milyon 867 binden, 2 milyon 944 bin kişiye çıktığını ve işsizlik oranının, Ağustos döneminde yüzde 10,1 artarak, 6 ay sonra yeniden çift haneye çıktığı açıklanmıştır.

Bu istatistiki rakamlara ulaşmak için, çeşitli ekonomik veriler baz alınmış olabilir. Ancak, Ekonomi ve İstihdam konuları, sadece veriler ile açıklanamaz. İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) olarak bize göre, Türkiye’de işsizlik değil, tam tersine, iş beğenmeme ve kalifiye eleman sorunu vardır. Bu açıdan bakıldığında, TÜİK, işsiz adayların, iş beğenmemesinden dolayı oluşan boşluğu, istatistiki veriler ile açıklamalıdır. Çünkü üyelerimiz, çok sayıda iş ilanları vermekte, gelen başvurularda ise, hayal kırıklığına uğramaktadırlar. İş’e almak istedikleri adaylar da, çeşitli bahaneler ile teklif edilen iş’i kabul etmemektedir. Sonuçta, nitelikli iş gücü potansiyelini bulamadığımız için, bazı projelerimiz zamanında bitirilememiş, bu, ekonomik kayıpları da beraberinde getirmiştir. Konuya bu gerekçeler ile bakıldığında ve sektör mensuplarımızın yaşadıkları deneyimler baz alındığında, işsizlik oranının çift haneli rakamlara ulaştığını söylemek, gerçekçi bir yaklaşım olmaz.

Ayrıca; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, herhangi bir mesleği olmayan, işsiz vatandaşlarımızı meslek sahibi yapmak için, çeşitli iş kollarında, ücretsiz, Mesleki Yeterlilik Kursları açmıştır. 2017 yılından sonra, İnşaat sektöründe, mesleki yeterlilik belgesi olmayanın çalışması, imkânsız olacaktır. Bu gerekçe ortada iken, işsiz adayların, beklentiler oranında, bu kurslara kayıt yaptırmadığı gözlenmektedir.

Türkiye’deki istihdam sorunu, iş arayanların değil, aslında işverenlerin sorunudur. Bu sorun, sadece ekonomik veriler ile değil, sosyal yönden de çok iyi analiz edilmeli, gereken tedbirler de, vakit kaybedilmeden alınmalıdır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur...
Tahir Tellioğlu
(İMKON) İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Başkanı

Kaynak: Emlakkulisi

Eklenme tarihi: 20 Kasım 2014

Okunma sayısı: 2530

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım