Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Sektörel Haberler » TMMOB, tam 200 sahte diplomalı mimar ve mühendis tespit ettik...

TMMOB, tam 200 sahte diplomalı mimar ve mühendis tespit ettik...

Deprem riski, sağlam yapı eksikliği ve iş kazaları gündemdeki yerini korurken inşaat sektöründen şok açıklamalar geldi. Duruma tepki gösteren TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı "Bakanlık bu denetimlerimizden rahatsız" dedi.

TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı, belediyelerden proje alan tam 200 sahte diplomalı mimar ve mühendis tespit ettiklerini söyledi. "Bakanlık bu denetimlerimizden rahatsız" dedi.

Başta İstanbul olmak üzere Türkiye'nin pek çok yeri birinci derece Deprem bölgesi. Denetim eksikliği ve güvenli Yapı sıkıntısı sorunların başında geliyor. İş kazalarında da İnşaat ilk sırada yer alıyor.

BASKI UYARISI
Meslek örgütlerinin tespitleri ise şoke edici nitelikte. Türk Mühendis ve mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın mimar ve mühendislerin mesleki ehliyetlerine yönelik yaptıkları denetimden rahatsızlık duyduğunu açıkladı. Mehmet Soğancı şöyle konuştu: "Çevre, Elektrik, İnşaat, Jeoloji, Jeofizik, Harita ve Kadastro, Makina Mühendisleri, Mimarlar, İç Mimarlar, peyzaj Mimarları ile Şehir Plancıları odalarının bakanlıkça mali ve idari denetime tabi tutulacağı uyarısında bulunuldu. Yani üyelerinizi denetlemeyin, denetlerseniz Bakanlık olarak biz de sizi mali ve idari olarak denetleriz' denilmek isteniyor. Meslek odalarının yönetimlerinin merkezi idarenin bordrosuz memurlarına dönüşmesi isteniyor."

GÜVENLİK RİSKİ
İş kazalarının arttığına dikkat çeken Mehmet Soğancı şöyle devam etti: "Geçtiğimiz yıllarda 200 civarında sahte diploma ile belediyelerden proje alan mimar ve mühendis tespit ettik. Gerekli yerleri uyardık. Bu kişilerin yaptığı binaların güvenliği nasıl olur?

MEMUR DEĞİLİZ
Bunlar ortada iken bir yandan iş güvenliğinin önemine dikkat çekiliyor diğer yandan mimar ve mühendislerin ehil olup olmadığına yönelik denetim yapmamızdan rahatsız olunuyor. Bakanlık bize yazı göndererek yaptığımız denetimler konusunda bizi sıkıştırmaya çalışıyor. TMMOB ve bağlı oda yönetimleri bakanlığınızın bordrosuz memurları değildir."

İMZACI MÜHENDİSLER
İnşaat Mühendisleri İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe, ‘imzacı mühendis' diye tabir edilen kişilerin olduğuna dikkat çekti. Gökçe, "Diploması olup hayatında hiç proje yapmamış kişiler var. Kendilerine getirilen projelere sadece mühendis imzalarını atıyorlar. Eskiden biz odalar olarak sicil durum belgesi verirdik. Ama şimdi bu yetki 2012'den beri uygulanmıyor. Bugün gelinen noktada belediyelerin projelerine imza atan mühendislerin kim olduğu bilinmiyor. Odamıza başvuran yaklaşık 20 sahte diplomalı mühendis tespit ettik" dedi.

44 SAHTECİYE DAVA AÇILDI
Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Genel Sekreteri Özden Fikret Oğuz, son bir yıl içinde 52 sahte diplomalı mimar tespit ettiklerini belirtti. Oğuz, "Bunlar hakkında suç duyurusu yaptık ve 44 kişi hakkında dava açıldı. 2 kişi ceza aldı. 8 kişi hakkında suç duyurusu yaptık. YÖK bu gibi diplomalara denklik vermiş. Ne yazık ki kamu idareleri bu şahıslara Yapı Ruhsatı vermektedir" şeklinde konuştu.

Kaynak: Bugün

Eklenme tarihi: 04 Aralık 2014

Okunma sayısı: 2947

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım