Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Sektörel Haberler » Türk müteahhitlerin Rusya'da ne kadar yatırımı var?

Türk müteahhitlerin Rusya'da ne kadar yatırımı var?

Rublenin dolar karşısında aşırı değer kaybı, Rusya ile ekonomik ilişkilerini geliştirmeye çalışan Türkiye'de, turizm, inşaat ve ihracat sektörlerini olumsuz yönde etkiledi. İnşaatçılar şu değerlendirmeyi yaptı.

Türkiye Müteahhitler Birliğinden konuya ilişkin yapılan değerlendirmede, sektörün ilk defa 1989 yılında giriş yaptığı Rusya'da üstlendiği bin 550'yi aşkın projenin toplam bedelinin yaklaşık 55 milyar dolar olduğu bildirildi.

Rusya Federasyonu'nun bu tutarla yurt dışında üstlenilen projelerin ülkelere göre dağılımında yüzde 18,6'lık payla lider konumda bulunduğu belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Türk firmaları geçtiğimiz 3 yılda Rusya Federasyonu'nda toplam tutarı 10 milyar doları aşan 100'den fazla proje üstlenmişlerdir. Ayrıca Rusya, Türk yurt dışı müteahhitlik hizmetleri açısından olduğu kadar, firmaların üstlendikleri inşaat projelerinde gerçekleşen artış trendine bağlı olarak inşaat malzemeleri talebindeki yükseliş nedeniyle ülkemiz ihracatı açısından da önemli bir pazardır. Rusya'ya Batı dünyası tarafından uygulanan yaptırımlar, eş zamanlı olarak petrol fiyatlarındaki hızlı gerilemeye bağlı olarak Rusya ekonomisindeki gelişmeler ve rublenin hızlı değer kaybı tarafımızca yakından izlenmektedir.

Önümüzdeki dönemde Rusya ekonomisinde yaşanabilecek durgunluk, devam eden yatırım ve projelerde olası gecikmeler dikkate alındığında önemli tehdit oluşturmaktadır. Devam eden işlerde sözleşmelerin firmadan firmaya farklılık arz edecek şekilde kısmen ruble kısmen dolar üzerinden yapılmış olması ve rublenin hızlı düşüşü kaygı vericidir. Diğer taraftan rublede yüksek faiz artışıyla sağlanamayan istikrarın sermaye kontrolü getirilerek sağlanmaya çalışılacak olması olasılığı, bir başka risk unsuru olarak bazı piyasa uzmanlarınca dillendirilmektedir."

Kaynak: http://emlakkulisi.com/turk-muteahhitlerin-rusyada-ne-kadar-yatirimi-var/323454

Eklenme tarihi: 19 Aralık 2014

Okunma sayısı: 2615

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım