Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Sektörel Haberler » Bakan Güllüce: Hatalı müteahhit iş yapamayacak! Neler değişiyor...

Bakan Güllüce: Hatalı müteahhit iş yapamayacak! Neler değişiyor...

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, müteahhitlerin kayıt altına alınması için başlatılan uygulamalarla ilgili açıklama yaptı. Güllüce şimdiye kadar 307 bin Yapı Müteahitliği Yetki Belgesi'nin verildiğini söyledi.

Güllüce, Yetki Belgesi Numarası uygulaması ile şimdiye kadar 307 bin Yapı Müteahitliği Yetki Belgesi'nin verildiğini söyledi.

Güllüce açıkladı!
Yetki Belgesi Numarası uygulamasının bir başka adımı olan "Yapı Müteahhitlerinin Yetki Belgesi Numaralarının İptal Edilmesi İle Şantiye Şefleri Hakkında Yapılacak İşlemlere İlişkin Usul Ve Esaslara Dair Tebliğ" Resmi Gazete'de yayımlandı. Tebliğ, hata yapan ve hatasını düzeltmeyen müteahhitlerin belirli sürelerle müteahhitlik hizmeti yapmasını engelliyor. Bu uygulama ile amacın insanlara yüksek yaşam kalitesini sunacak bir yapıya kavuşmak olduğunu söyleyen Bakan Güllüce, "Bakanlığımızca başlatılan Yetki Belgesi Numarası uygulaması ile bugüne kadar yaklaşık 307 bin Yapı Müteahhitliği Yetki Belgesi verildi. E-devlet portalında yer alan ve nüfus vatandaşlık sistemi ile entegre olan Yapı Müteahhitleri Bilişim Sistemi (YAMBİS) ile yetki belgesi numarası olmayan tüzel veya gerçek kişinin yapı ruhsatı alması tamamen engellenmiş oldu" dedi.

Neler değişiyor!
- Projesine aykırı imalat yapan müteahhitler, bu aykırılıkları gidermediği müddetçe yetki numarasını kullanamayacak. Hatalar can güvenliğini tehdit ediyorsa cezalar ağırlaştıracak.
- Ruhsat düzenleyen idareler, uyguladıkları imar cezalarına bağlı olarak hata yapan müteahhitleri yayımlanan tebliğde yer aldığı şekli ile bakanlığa bildirecek.
- Bakanlık müteahhitlerin kayıt altına alındığı YAMBİS üzerinden bu müteahhitlerin yeni iş almalarını engelleyecek.
- Yapı Müteahhidi'nin vergi borcu nedeniyle iskan ruhsatı alınamayan binalarda, İmar Kanunu gereği idareler vatandaşı mağduriyetini gidermek için iskan ruhsatını düzenlemekle birlikte, mağduriyete neden olan yapı müteahhitini Bakanlığa bildirecek. Bu müteahhitler de aynı şekilde engellenecek.

Kaynak: Yeni Asır

Eklenme tarihi: 30 Aralık 2014

Okunma sayısı: 2746

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım