Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Sektörel Haberler » Binaları depremden kumaş koruyacak! Güçlendirme artık çok kolay...

Binaları depremden kumaş koruyacak! Güçlendirme artık çok kolay...

Binaları depremden kumaş koruyacak. Denizli'deki Famukkale Üniversitesi (FAÜ) Deprem ve Yapı Teknolojileri Laboratuvarı, depreme dayanıksız yapıların hızla güçlendirilmesini sağlamak amacıyla yüksek dayanımlı kumaş üzerinde çalışıyor.

Denizli'deki Famukkale Üniversitesi (FAÜ) Deprem ve Yapı Teknolojileri Laboratuvarı, depreme dayanıksız yapıların hızla güçlendirilmesini sağlamak amacıyla yüksek dayanımlı kumaş üzerinde çalışıyor. PAÜ bünyesinde 20 yıl önce kurulan Deprem ve Yapı Teknolojileri Araştırma Laboratuvarı, 11 yıl önce 3 boyutlu yapı testlerine de başladı. Kent ve çevre illerde kamu kurumları binalarının dayanıklılıklarını inceleyerek güçlendirme çalışmalarını yürüten PAÜ Deprem ve Yapı Teknolojileri Laboratuvarı. bir yandan da yapıların depreme dayanıklı hale getirilmesi için farklı yöntemleri incelemeye ve geliştirmeyi deniyor.

KENT MERKEZLERİNDEKİ TEHLİKEYE DİKKATİ ÇEKTİ
Yapıların depremlere karşı dayanıklılığı konusunda farklı çalışmalar yürüttüklerini, 3 boyutlu yapıların deprem etkileri altında incelendiği birçok testin ülkede ilk kez PAÜ'de yapıldığını söyleyen Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi Frof.Dr. Hasan Kaplan, şöyle dedi: "Bütün bu çalışmaların amacı yapıların deprem güvenliğine yönelik yeni yöntemler geliştirilmesi ve uygulamaya aktarılmasıdır. Ülkemizdeki kent merkezlerindeki yapıların yüzde 20'si deprem bakımından güvensizdir. Halkımızın mal ve can güvenliği bakımından bu yapıların güçlendirilmesi gerekmektedir. Famukkale Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Deprem ve Yapı Teknolojileri Laboratuvarı'nda bu amaçla bir dizi yeni deneysel çalışma planlandı. Bu çalışmalardan ilki olan deney, başarıyla gerçekleştirildi. Üç katlı bir betonarme yapı, dolgu duvarlı olarak denendi. Bundan sonra yeni güçlendirme yöntemi ile yapılar güçlendirilerek deneylere devam edilecek.

"YÜKSEK DAYANIMLI KUMAŞ DENENDİ"
Yüksek dayanımlı bir kumaş üzerinde durduklarını belirten Kaplan, bu deneylerin sonunda deprem bakımından güvensiz mevcut yapıların yüksek dayanımlı bir kumaş kullanılarak hızlıca güçlendirilmesine imkan sağlayacak pratik bir yöntem ortaya konulacağını söyledi.

Kaplan. "Üç boyutlu yapılarla deprem testlerini deprem güvenliğine yönelik yeni yöntemler geliştirmek için devam edeceğiz" diye konuştu. Deneme aşamasındaki testlerin olumlu sonuç vermesi durumunda depreme dayanıksız binalara dayanıklı kumaşın giydirme yöntemiyle uygulanacağı, bu yönleme depreme karşı binanın güçlendirilmesinin sağlanacağı ifade edildi.

Kaynak: Ortadoğu

Eklenme tarihi: 05 Ocak 2015

Okunma sayısı: 2592

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım