Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Diğer Haberler » İzmir’de Müteahhit Patlaması, 2014'te 868 Firma Kuruldu!

İzmir’de Müteahhit Patlaması, 2014'te 868 Firma Kuruldu!

Türkiye’nin dev holdinglerinin bile inşaata yöneldiği bir dönemde yeni kurulan inşaat firmaları ve müteahhit sayısında patlama yaşanıyor. Geçen yıl İzmir’de inşaat yapım ve onarım alanında faaliyet göstermek üzere 868 yeni firma kuruldu. Müteahhit ordusuna ise bin yeni müteahhit katıldı.

Ege'de Son Söz'den Sinan Doğan'ın haberine göre,inşaat sektörü son yılların en gözde yatırım alanı olurken, sektörde hem müteahhit hem de firma sayısı adeta patladı. Türkiye’nin en büyük holdinglerinin bile sanayiyi bırakıp inşaata yöneldiği bir dönemde İzmir’de de inşaat alanında faaliyet gösteren firma sayısında büyük artış yaşanıyor.

İzmir Ticaret Odası’nın 67. Meslek Grubu olan İnşaat Yapım ve Onarım Grubu’nda geçen yıl 868 yeni firma kuruldu. Geçen yıl her ay ortalama 70 inşaat firması faaliyete geçti. 2013 yılında bu meslek grubunda yeni kurulan şirket sayısı 665’di. Yine geçen yıl İzmir’de yaklaşık bin kişi müteahhitlik sektörüne adım attı. İnşaat yapım ve onarım sektöründe faaliyet gösteren firma sayısı 5 bini, müteahhit sayısı ise 7 bini buldu.

‘Önüne gelen müteahhit oluyor’
Müteahhitler Federasyonu Başkanı ve İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi Necip Nasır, inşaat sektörüne yönelik rağbetin artarak devam ettiğini belirterek, farklı sektörlerde faaliyet gösteren girişimcilerin inşaata yatırım yaptığını söyledi. Kentsel dönüşümdeki büyük beklentinin de inşaata ilgiyi artırdığını dile getiren Nasır, “İzmir’de geçen yıl 6 bin 100 olan müteahhit sayısı 7 binleri buldu. Benim grubum olan İTO İnşaat Yapım ve Onarım Meslek Komitesi’nin üye sayısı ise 5 bine yaklaştı” diye konuştu.

Kendilerinin müteahhitliğin tamının yapılarak sınırlandırılmasını istediğini vurgulayan Nasır, bununla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bilgisi dahilinde TOBB ile beraber bir kanun tasarısı hazırlığı içinde olduklarını, bu tasarının tamamlanmak üzere olduğunu söyledi.  Nasır, “Bu tasarı yasalaşırsa önüne gelen müteahhit olamayacak” dedi.

Kaynak: http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirde-muteahhit-patlamasi_128063.html

Eklenme tarihi: 23 Ocak 2015

Okunma sayısı: 2453

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım