Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Dünyadan Haberler » Libya'daki Türk firmaların akıbeti ne olacak?

Libya'daki Türk firmaların akıbeti ne olacak?

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç, Libya'nın Türk firmalarını ülkeden çıkarma kararının bir değer taşımadığını söyleyerek, Türkiye'nin anlaşmalardan doğan haklarıyla firmaların alacakları konusunun izlenmeye devam edileceğini belirtti.

İç savaşın sürdüğü Libya’daki iki hükümetten biri olan Tobruk merkezli Es-Seni hükümeti Türk şirketlerini çıkarma kararı aldığını internet aracılığıyla duyurmuştu. Bu karar, Türk şirketlerinin ülkede faaliyet göstermelerini fiilen olanaksız kılabilir.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Libya'nın Türk firmalarını ülkeden çıkarma kararının Türkiye için bir değer taşımadığını ifade ederek, Türkiye'nin anlaşmalardan doğan hakları ile firmaların alacakları ve zararları konusunun izlenmeye devam edileceğini söyledi.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Bilgiç, "Libya basınında yer alan haberlerde belirtilen, Türk firmalarının ülkeden çıkarılmaları kararı, Libya’nın yaşamakta olduğu siyasi ve güvenlik krizi ile meşruiyet tartışmaları dikkate alındığında,  bir değer taşımamaktadır" dedi.

Libya'daki geçici hükümetin, Libya'nın kalkınması için çalıştığını ifade ettiği firmaları hedef almasının "düşündürücü" olduğunu belirten Bilgiç, bu yaklaşımın Libya halkının Türkiye'ye beslediği hislerle uyumlu olmadığını söyledi.

Bilgiç, "Her hal ve kârda, Türkiye'nin ve vatandaşlarımızın anlaşmalardan ve sözleşmelerden kaynaklanan haklarının korunması ile firmalarımızın alacaklarının tahsili ve zararlarının tazmini konuları Libya makamları nezdinde izlenmeye devam olunacaktır" dedi.

Türkiye Libya İş Konseyi Başkanı Ersin Takla: İşverenin sözleşme feshi için tarafları çağırması gerek
Kararın duyulmasının ardından DÜNYA’ya değerlendirmede bulunan Türkiye Libya İş Konseyi Başkanı Ersin Takla da sözleşmenin feshedilmesi için gerekli prosedürler bulunduğunu ve bu aşamada gelişmeleri gözleyeceklerini kaydetti. Bu kararı teyit ettiklerini ifade eden Ersin Takla, "Şimdi kararın uygulamaya geçip geçmeyeceğini bekliyoruz. İşverenin sözleşme feshi için tarafları çağırması gerekli” dedi.

Tobruk hükümetinin Birleşmiş Milletler tarafından muhatap alındığını hatırlatan Ersin Takla şu değerlendirmeyi yaptı: “Libya’yı kapsayan bir karar verildiği varsayılıyor. Ancak, verdikleri kararın tatbikat sınırı tabii ki fiili olarak Libya’nın tümünü kapsamıyor. Nereye kadar etkili olur bilemiyoruz. Hükümetin aldığı karar, prensip kararıdır, bunun sahaya inmesi işverenlerin davetiyle sözkonusu olacaktır. Mukavelelerin hangileri ne şarta altında sona erecekse oturulup karar verilecek. Envanter, teminat mektupları hesaplanacaktır."

"18-19 milyar dolarlık proje portföyü var"
Ersin Takla, Türk müteahhitlerinin Libya’daki mevcut durumu hakkında da bilgi verirken, daha önce yapılan çalışmalarda 18-19 milyar dolarlık bir proje portföyü ve buna ilave olarak da 1 milyar dolarlık makine- teçhizat bulunduğunun belirlendiğini kaydetti. Acil alacaklar konusunda da bilgi veren Ersin Takla, 1 milyar dolarlık kesinleşmiş alacağın olduğunu, 3.5 milyar dolarlık da şirketlerce yapılmış ancak karışıklık nedeniyle onay mekanizmaları tamamlanamamış işlerin bulunduğunu belirtti. Karışıklık döneminde de 200 milyon dolarlık bir ek işin de yapıldığı bilgisini aldıklarını kaydetti.

Kaynak: Dünya

Eklenme tarihi: 25 Şubat 2015

Okunma sayısı: 2705

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım