Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Sektörel Haberler » Türk müteahhitler Libya'da ilişkilerin düzelmesini bekliyor!

Türk müteahhitler Libya'da ilişkilerin düzelmesini bekliyor!

Libya’da iki farklı hükümetin ortaya çıkmasından en çok Türk şirketleri olumsuz etkilendi ancak Birleşmiş Milletler’in arabuluculuk çalışmaları ülkede istikrar için yeni bir umut doğurdu.

Libya’da Kaddafi’nin devrilmesinden sonra meydana gelen istikrarsızlık sonrası ülkede iki farklı hükümet ortaya çıktı ve iç çatışmalar yaşanmaya başladı. Bu durum da en çok Türk şirketlerini etkiledi. Müteahhitlikte önemli projelere imza atan Türk şirketleri 1 milyar dolarlık makine parkurlarını ve 4.5 milyar dolarlık alacaklarını bırakarak Libya’dan çıkmak zorunda kaldı. En son, Tobruk Hükümeti’nin Türk şirketlerinden ülkeyi terk etmesini istemesinin ardından gözler yeniden Libya’ya çevrildi.

Libya’daki son gelişmeler hakkında DÜNYA’ya konuşan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Libya İş Konseyi Başkanı Hüseyin Ersin Takla, Türk şirketlerine beyan edilen deklarasyonun yerinde durduğunu, geçen süre içerisinde ise herhangi bir işlem yapılmadığını söyledi. Takla, “Karşı taraf işlem yapmadı. Belki ağır kaçacak ama bir tehditti o. Ama o tehdidin fiile dönüştüğünü görmedik. Bu işin bir tarafı. Öbür tarafta da bizim gittiğimiz geldiğimiz var mı? O da yok. Ticaret hemen hemen yok. THY çalışmıyor” dedi.

Pozitif gelişmeler yaşanıyor
Türkiye ve Libya arasındaki ilişkilerin düzelebileceğini anlatan Takla, Libya’nın müşterek bir hükümet kurma çalışmalarını yürüttüğünü belirtti. Birleşmiş Milletler’in (BM) organizasyonu altında Libya’da görüşmelerin sürdüğünü ifade eden Takla, sözlerine şöyle devam etti: “Yapılan son görüşmelerde BM’nin koyduğu programı her iki tarafın da kabul ettiği söyleniyor. Bu, bir başbakan, iki başbakan yardımcısı şeklinde olabilir. Mutabık kaldıkları bir sistem üzerine devam ediyor ve önümüzdeki günlerde tekrar bir tur yapılıp yeni hükümetin teşkil edilmesi bekleniyor. Bu beklenti gerçekleşirse, olaylar rayına girer. Kurulacak olan hükümetin altının ne kadar dolu olacağı, organizasyona ne kadar hakim olacağı, işin ikinci kısmı. Bütün bunlar pozitif gelişmelerdir. Bir istikrar olur ve bunun bize de yansıması olur. Eğer bu çatışmalar durdurulabilirse, THY’nin uçuşları başlarsa, oradaki işler de başlayabilir. Daha önce yapılan ihracatın önemli bir kısmı, zaten orada yapılan inşaat işlerinin malzemeleri. Bunlar tekrar devreye girecek diye bekliyoruz.”

Kaynak: Dünya

Eklenme tarihi: 08 Nisan 2015

Okunma sayısı: 3150

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım