Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Sektörel Haberler » Rusya'dan Türk inşaat firmalarına kötü haber!

Rusya'dan Türk inşaat firmalarına kötü haber!

Rusya, Suriye sınırında savaş uçaklarının düşürülmesi ardından Türk inşaat firmalarıyla ilgili yeni bir planlamaya daha gidiyor.

Yapılan açıklamaya göre, Rusya'da faaliyet gösteren inşaat firmalarının çalışmalarında kısıtlamaya gidilecek.

Türkiye’nin Suriye sınırında Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından Rusya’daki Türk yatırımları ve şirketlerine yönelik bir dizi ekonomik tedbir alan Moskova yönetimi, Rusya’da iş yapan inşaat firmalarının çalışmalarını da kısıtlamayı planlıyor.

Rusya Bayındırlık ve Kamu Hizmetleri Bakanı Mihail Men, 2016 yılının başından başlayarak Türk şirketlerinin Rusya’daki inşaat sektöründeki katılımlarını minimize edeceklerini söyledi. Rossiya-24 TV kanalına özel bir röportaj veren Bakan Men, “Her ne olursa olsun Türk şirketlerinin dahil olduğu büyük projeler tamamen ortadan kaldırılmayacak. Elbette bunlar bitirilecek. Ancak önümüzdeki yılın başından itibaren bu şirketlerin yeni projelere girmesini minimize etmek için bazı kararlar alınacak.” açıklamasında bulundu.

Bakan Men, bakanlığın bu kararı Türkiye ve Rusya arasındaki siyasi gerilimden dolayı almak zorunda kaldığını aktardı.

Rus Bakan’a göre Türk inşaat şirketlerinin Moskova ve nüfusu 1 milyondan fazla olan şehirlerde bulunan büyük projelerdeki payı yüzde 20’den fazla değil. Bakan Men, Türk şirketlerinin yerini ise Rus şirketlerinin alacağını dile getirdi.

Rus TASS ajansı da Rus yönetiminin Türkiye’ye karşı ikinci bir kısıtlayıcı ekonomik tedbir paketi hazırladığını duyurmuştu. Bu listenin ise daha çok hizmet sektöründeki firmaları kapsayacağı belirtilmişti.

Öte yandan Türk inşaat şirketleri, 2018’de Rusya’da düzenlenecek Dünya Kupası öncesinde bazı stat inşaatlarını sürdürüyordu. Rus Spor Bakanı da ihalesi yapılmış veya yapımına başlanmış stat inşaatlarının bitirileceğini kaydetmişti.

Kaynak: Cihan

Eklenme tarihi: 03 Mart 2016

Okunma sayısı: 5895

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım