Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Sektörel Haberler » Serdar İnan: İnşaat sektörü için bu yıl çıkış yılı olacak!

Serdar İnan: İnşaat sektörü için bu yıl çıkış yılı olacak!

Bu yıl inşaat sektörünün yükselişe geçeceğini belirten Serdar İnan, “Türkiye’de 7 senede bir piyasa daralır. 1994, 2001, 2008, 2015 böyle oldu. Geçen yıl zor geçti, bu yıl çıkış yılı olacak. 2022’ye kadar tam gaz gidebiliriz” dedi.

İNANLAR İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan, inşaat sektörünün bu yıl atağa geçeceğini düşünüyor. Türkiye’de her 7 senede bir piyasada daralma olduğunu belirten İnan, “1994, 2001, 2008, 2015’de daralma oldu. Geçen yıl zor geçti, bu yıl çıkış yılı olacak. 2022’ye kadar tam gaz gidebiliriz. Konut kredi faizi yüzde 1’in altına düşerse pazar inanılmaz canlanır” dedi. 2014 yılını 485 milyon lira, 2015’i 566 milyon lira ciro ile kapadıklarını dile getiren İnan, bu yıl ise 700 milyonun üzerine çıkmayı hedeflediklerini söyledi.

850 MİLYON LİRALIK PROJE
İnanlar’ın, İstanbul’da 15 projede satış ve inşaata devam ettiğini belirten İnan, Bağdat Caddesi, Zekeriyaköy, Alemdağ, Beylikdüzü, Küçükçekmece, Basın Ekspres ve Atakent’teki projelerinin değerinin 850 milyon lira olduğunu ifade etti. Şirket olarak farklı gelir gruplarına ve farklı yaşam beklentilerine göre proje ürettiklerini dile getiren İnan, “Villa da yapıyoruz yüksek bina da. 150 bin liraya sattığımız stüdyo daire de var, 4 milyon dolarlık villa da” dedi.

KRALİYET AİLESİNE 3 KAT
İnanlar İnşaat’ın yeni satışa başladığı Terrace Latus projesi ise İstanbul Beylikdüzü’nde yer alıyor. İnşaatı başlayan projede arsa sahibinin Lotus Tekstil olduğunu belirten Serdar İnan, E5 üzerine ikon bir proje inşa edeceklerini dile getirdi. 40 katlı ve 150 metre uzunluğundaki Terrace Lotus projesinde 149 konut ve 44 mağaza yer alacağını belirten Serdar İnan, “Yaptığımız projelerle bölgelerin gelecek mimarisini biz belirliyoruz. Terrace Lotus’ta da böyle olacak. 1 ayda evlerin yüzde 30’u satıldı. Satışa başlamadan 800 ön talep geldi” dedi. İnan, Katar kiraliyet ailesine de projeden 8 milyon lira değerinde 3 kat sattıklarını belirtti. İnan, Kanada’da 10 milyar dolar yatırımla butik bir villa projesi hayata geçirdiklerini kaydetti.

FİKİRTEPE’DEN ÇIKTIM
KONUT sektöründe tartışılan yatay-dikey yapılaşma konusunu değerlendiren Serdar İnan, “Ne yaptığın değil nasıl yaptığın önemli. Öyle bir yere öyle bir mimaride yaparsın ki yüksek olmasında sakınca olmaz. Ama Fikirtepe’de olduğu gibi onlarca yüksek binalara ben de karşıyım. Birkaç projede güzel gibi göründe de tüm projeler bitince insanlar oradan kaçacak. Ben bir yer almıştım ama verdim ve Fikirtepe’den çıktım” dedi.

YABANCI SATIŞI GERİLEDİ
YABANCIYA konut satış oranlarının yüzde 40’lardan yüzde 30’a düştüğünü söyleyen Serdar İnan, yaşanan terör olaylarının satışları olumsuz etkilediğini belirtti. Türkiye genelinde yılda yabancıya 2-5 milyar dolarlık konut satıldığını dile getiren İnan, “Bizim yabancıya yılda 20-30 milyar dolarlık satış yapmamız gerek”diye konuştu.

Kaynak: Hürriyet

Eklenme tarihi: 24 Nisan 2016

Okunma sayısı: 2381

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım