Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Sektörel Haberler » Mesleki Yeterlilik İçin 248 Milyon Lira Bütçe Ayrıldı!

Mesleki Yeterlilik İçin 248 Milyon Lira Bütçe Ayrıldı!

Devletin belge ile ilgili masrafları karşıladığını söyleyen Tahir Tellioğlu, hükümetin toplam 248 milyon liralık bir bütçe ayırdığını belirtti.

Mesleki yeterlilik belgesi olmayan inşaat işçileri 25 Mayıs 2016 itibariyle şantiyelerde çalışamayacak. İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı ve TOBB İnşaat Sektörü Meclis Başkanı Tahir Tellioğlu, Konfederasyon Binası'nda düzenlediği basın toplantında, sektörün sorunları ve çözüm önerilerine ilişkin görüşlerini paylaştı.

Tellioğlu, mesleki yeterlilik belgesi alınması konusunda hükümetin 248 milyon liralık bütçe ayırdığını belirterek, devletin belge ile ilgili masrafları karşıladığını söyledi. Çalışma hayatını yakından ilgilendiren İş Sağlığı ve Güvenliği Kanun Tasarısı'nın geçen yıl TBMM'de kabul edilerek yasalaştığını anımsatan Tellioğlu, kanunun inşaat sektöründe çalışanların 25 Mayıs'a kadar mesleki yeterlilik belgesi almasını zorunlu kıldığını bildirdi.

'Devlet Üzerine Düşeni Yaptı. Şimdi Sıra İşverenlerde'
Tellioğlu, "Hükümet bunun için 248 milyon liralık bütçe ayırdı. Devlet üzerine düşeni yaptı. Şimdi sıra işverenlerde. Belgesiz adam çalıştırırsan, iş yerinde kaza olursa gidip hesabını vermek zorunda kalırsın. Cebinden çıkan bir şey yok. Sadece işçiyi teşvik etmen gerekiyor. Mesleki yeterlilik belgesine sahip olmayan kişilerin 25 Mayıs'tan sonra çalışma hayatları yasaklanacaktır. Bu tarihten sonra, belgesiz çalışmaları mümkün olmayacaktır. Belgesiz usta çalıştıran işverenler sorumlu tutularak, cezalı duruma düşecektir. Konfederasyona bağlı üyelerimiz mağdur olmamaları için çalışanlarını belge almaya teşvik etmelidir." diye konuştu.

Tebliğ gereği olarak, 25 Mayıs 2016 tarihinden sonra yapılacak olan denetlemelerde, mesleki yeterlilik belgesi olması gerektiği halde, bu zorunluluğu yerine getirmeyen işverenlere her bir kişi için ve her aybaşına olmak üzere 500 TL idari para cezası tahakkuk ettirilebilecek, ayrıca bu cezalar geriye dönük olarak hesaplanabilecek.

MÜSİAD ve İMKON ile Eğitim İçin İş Birliği
Konuşmaların tamamlanmasının ardından, inşaat sektöründe çalışanların eğitilmesi ve belgelendirilmesi için İMKON ile Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Ankara Şubesi arasında iş birliği protokolü imzalandı.

MÜSİAD Ankara Şube Başkanı İlhan Erdal, "Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi insanların uzman olduğu alanlarda görev yapmasını istiyoruz. Uzmanlığın artması özellikle inşaat sektöründe kazaların azalmasını sağlayacaktır." dedi.

Kaynak: www.dunya.com

Eklenme tarihi: 25 Nisan 2016

Okunma sayısı: 2325

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım