Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Emlak Haberleri » Vatandaşın alım gücüne göre konut yapılmalı!

Vatandaşın alım gücüne göre konut yapılmalı!

Güneş Gazetesi yazarlarından İslam Memiş bugün köşesinde "Emlak Konut GYO'nun kampanyası vatandaş için gerçekten bir fırsat mı?" konusunu yazdı. İşte yazının detayları...

Emlak GYO' nun başlatmış olduğu 240 ay vadeli konut satışları ev alacak vatandaşları umutlandırdı.

İki hafta boyunca kampanyalı projeleri inceleyen vatandaşların kafasının biraz karışık olduğunu gözlemliyoruz. Metropol şehirlerde, lüks konutların satışta olduğunu ve fiyatlarında hatırı sayılır olduğunu belirtmekte fayda var. Ev sahibi olmak için satış ofislerine giden vatandaşların geneli 240 ay vadeli borçlanmayı tercih etmiyor. Millet olarak borcuna sadık bir ülke olduğumuzdan uzun vade borçlanma yıllardır çokta tercih edilmiyor. Emlak GYO vatandaşları bilgilendirmek için bir fiyat üzerinden fırsatları anlatmaya çalıştı. Bakalım vatandaş gerçekten bir fırsat mı yakaladı?

Mesela;
2+1 ev için (369 BİN TL)
Kredi tutarı: 295.200
60 ay sıfır faiz, aylık ödeme 4.920
120 ay 0,45 faiz, aylık ödeme 3.189
240 ay 0,79 faiz, aylık ödeme 2.747

Ödeme planı böyle ancak herkesin ödeyebileceği bir miktar olmadığını düşünüyorum.

Kredi taksitlerini ödemek için nelerden kısmak gerek tartışılır. İnşaat sektöründe gerçekten bir canlanma istiyorsak toplu konut projelerine hız vermek gerekiyor.  Kiptaş bunlardan biri.

Uzun zamandır sesi soluğu çıkmıyor, müşteri hizmetlerini aralıklarla aradığımda sürekli proje olduğunu ancak ötelendiğini ifade ediyorlar. 2016 yılında iki seçim, 15 Temmuz derken yıl bitti, şimdi sıra referandumdaymış.

Halbuki küçük bir araştırma yaptım kentsel dönüşüme odaklanmışlar, Diyarbakır Sur projesi ve Sağmalcılar eski cezaevi arazisi bunlardan ikisiymiş. Ama ev sahibi olmak isteyen vatandaşların sabırsızlıkla yeni projeler beklediğini hatırlatmak isterim. Örneğin, bugün projeler çıksa en az 50 bin vatandaş müracaat eder diye tahmin ediyorum. Kiptaş'ın son satış kampanyasında vatandaşlar kapısında günlerce kuyrukta beklemişti, helikopter'den çekilen fotoğrafları unutmamak gerek.

Kiptaş ve  TOKİ  gibi şirketlerin konutları kaliteli ve uygun fiyatlı olduğu için bence geç kalınmamalı.

Sadece inşaat sektörüne değil, beraberinde 200'e yakın sektörde canlılık yaşanacağını da unutmamak gerek. Hazır mobilya ve beyaz eşyalarda KDV düşmüşken hep beraber kazanalım derim.

Mutlaka her bütçeye göre konut var, şuan ki kampanyalı konutlar önceden yapılmış stoklar olduğunu belirtmek isterim.

Yastık altında para ve imkân var, sadece hedeflenen projeler yok. Vatandaşın kafasında belirsizlik, tedirginlik yok sadece bütçesine göre projeler yok. Evi olmayan herkes ev sahibi olmak istiyor ancak kime sorsan bütçeye göre yok diyor.  Kiptaş  ve TOKİ şirketler yetersiz ise alternatif bir yol belirlenmeli, ev sahibi olamayanların sesi duyulmalı. Eğer yapmazsak referanduma kadar “ Belirsizlik ve Tedirginlik “ laflarını daha çok duyarız. Kaleme aldığım düşüncemi test etmek isteyenler sosyal medyadan bir anket çalışması yapsın.

HEM DE SIFIR MALİYETLİ !

Kaynak: Güneş Gazetesi

Eklenme tarihi: 16 Şubat 2017

Okunma sayısı: 2788

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım