Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Emlak Haberleri » Konut Satışlarında İstanbul-Ankara Makası Daralıyor…

Konut Satışlarında İstanbul-Ankara Makası Daralıyor…

     •   İlk dört ayda ülke geneli konut satışlarında yüzde 7,4 olan artış oranı İstanbul’da yüzde 1,2’de kaldı, Ankara’da ise yüzde 13,7 oldu. Toplam satışlarda İstanbul’un payı yüzde 18,3’ten yüzde 17,3’e gerilerken, Ankara’nın payı yüzde 10,8’den yüzde 11,4’e yükseldi.
   •   Gayrimenkul Uzmanı Köksal Ünal: “Ankara’da konut satışlarındaki artışlar ivmelenerek gidiyor. Ankara’nın büyümesi İstanbul’a göre daha iyi, makas daralıyor”


Gayrimenkul Uzmanı Köksal Ünal, Türkiye’de en çok konut üretimi ve satışının gerçekleştiği İstanbul ile ikinci sıradaki Başkent Ankara arasındaki makasın giderek kapandığını belirtti. Ünal, İstanbul’da hız kesen satışların Ankara’da ivmelenerek arttığına işaret etti.

Türkiye genelinde toplam konut satışları 2017 Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,6 oranında  artarak 114 bin 446 adede; Ocak-Nisan dönemi itibariyle de yüzde 7,4 artışla 440 bin 226 adede ulaşmıştı.

Köksal Ünal, konut satışlarında yılın ilk dört ayındaki performansı değerlendirirken; İstanbul’un konut satışlarında Nisan ayında 20 bin 66 adet ve ilk dört ayda da 76 bin 99 adetle en yüksek payı almaya devam ettiği, ancak artış oranının ülke ortalamasının çok altında kaldığına dikkat çekti. İstanbul’da konut satışlarındaki artışın Nisan aylarına göre yüzde 2,7 ve Ocak-Nisan dönemleri itibariyle sadece yüzde 1,2 olduğunu belirten Ünal, bu trende bağlı olarak İstanbul’un toplam satışlardaki payının Nisan ayları itibariyle yüzde 18,4’ten yüzde 17,5’e, ilk dört aylık dönemler itibariyle de yüzde 18,3’ten yüzde 17,3’e gerilediğine dikkat çekti.

Ankara’da “ivmelenerek” artıyor
Köksal Ünal, İstanbul’daki trendin aksine Ankara’da konut satışlarının ülke ortalamasının çok üstünde bir artış gösterdiğine işaret etti. Ankara’da satışların Nisan’da yüzde 12,8 artışla 13 bin 364 adede, ilk dört ay itibariyle de yüzde 13,7 artışla 50 bin 328 adede ulaştığını belirten Ünal, buna bağlı olarak toplam satışlarda Ankara’nın geçen yıl ilk dört ayda yüzde 10,8 olan payı, bu yıl aynı dönemde yüzde 11,4’e yükseldiğini belirtti. Ünal, “Konut satışlarında artık Ankara İstanbul arasındaki makas daralıyor. Ankara’nın büyümesi bir önceki yıla kıyasla İstanbul’a göre daha iyi. Ankara yavaş yavaş konut satışında ivmelenerek gidiyor” dedi.

Ankara Bağlıca’ya kayıyor
Bu arada Ünal, Ankara’nın kentsel gelişiminin son 2-3 yıldır Bağlıca bölgesine doğru kaydığına dikkat çekti.

Bağlıca’nın, son yıllarda sayıları hızla artan üniversiteler, dev sağlık tesisleri ve diğer büyük yatırımlarla Ankara’nın en hızlı gelişen bölgesi olduğunu belirten Ünal, şu bilgileri verdi:

“ODTÜ, Bilkent, Başkent, Hacettepe başta Bağlıca’ya 10 kilometrelik mesafedeki üniversite sayısı 10’a yaklaşıyor. Önümüzdeki yıllarda kamu kurum ve kuruluşlarının yeri değişecek. Bu sebeple Yapracık, Bağlıca ve Elvankent’te konut ihtiyacını artıracak. Bölgede inşa edilen Milli İstihbarat Teşkilatı’na ait binalar, 2018 yılı başında faaliyete geçecek. Yine bölgede 2.000 dönümlük bir alanda kurulan Ankara Üniversitesi Sağlıkta Mükemmeliyet Merkezi, bölgeyi küresel çapta bir sağlık üssü haline getirecek. Milli Savunma Bakanlığı, Genel Kurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıklarının Zırhlı Birlikler arazisi içinde çok yakın bir zamanda inşaatları başlayacak. Dolayısıyla 2-3 sene içerisinde ekonomi de iyi bir noktaya gelirse başta Bağlıca bölgesi olmak üzere Ankara’da konut ve gayrimenkul satışları hızlanarak artmaya devam edecek. Bence bu süre içerisinde yüzde 11 yüzde 12 büyüyerek gidebiliriz.”

Kaynak: Dilek Kesici Bozdemir - Next Medya

Eklenme tarihi: 27 Haziran 2017

Okunma sayısı: 1713

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım