Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Yazılar » İnşaat Yazıları-2 » Yapı Malzemesi » BETON
Yazılara Dön

BETON

veya mineral katkı maddelerinin homojen olarak karıştırılmasından oluşan başlangıçta plastik kıvamda olup,şekil verilebilen,zamanla katılaşıp sertleşerek mukavemet kazanan bir yapı malzemesidir.

Betonun mutlak hacmıni %70 oranında agrega(kum,çakıl,mıcır),%10 oranında çimento, %20 oranında su oluşturur.Gerektiğinde, çimento ağırlığının %5 inden fazla olmamak kaydıyla, katkı malzemesi ilave edilebilir.

 

Betonun bileşenleri

--Çimento

--Agrega

--Beton karışım suyu

--Katkılar

 

BETON DÖKÜMÜ

 

Betonun ürün nitelikleri korunarak,müşterinin şantiyesine transmikserle teslim edildikten sonra,pompa veya diğer araç gereçle istenilen noktadaki kalıba yerleştirilmesi işlemine "beton dökümü" denir.

  

Dökümden önce dikkat edilecek hususlar

 

--Kalıpların sağlam ve sızdırmaz olduğunu;temizliğini,yağlanıp yağlanmadığını,yüzeylerinin uygun olup olmadığını kontrol edin.

--Donatıların gereğince döşenip,kontrolünün yapılıp yapılmadığına bakın.

--Yeterli miktarda ve uygun boşaltmaaracınızın olup olmadığına;betonu işlemek için uygunsayı ve nitelikte eleman ve araç-gereç bulunup bulunmadığını kontrol edin.

--Taze betonunbakımı için gerekli önlemleri alın

--Pompa ve transmikserlerin çalışma alanlarının hazırlanıp hazırlanmadığına bakın.

--Yer betonu dökülecekse,zemin döküme uygun hale getirilmiş mi,kontrol edin.

 

Transmikserle döküm

Transmikserin kapalı alana girmesi gerekiyorsa aracın gireceği yerin yüksekliği tesise bildirilmelidir.Transmikser altı boş döşemeye veya bozuk bir zemine çıkarılıyorsa

30 ton civarında toplam yük ve dingil başına 11 ila 13 ton yük olduğu varsayılarak zeminin kayma ve çökme tehlikesi dikkate alınmalıdır.

 

KATKILAR

 

Kimyasal Katkılar

 

1-Su azaltıcılar(Akışkanlaştırıcılar)

Betonda aynı kıvamın veya işlenilebirliğin daha az su ile elde edilmesini sağlarlar.Taze betonda kullanılan su miktarı azaldıkça betonun dayanımı artar.Azaltıldığı su miktarı ile

orantılı olarak normal ve süper olarak ayrılırlar

 

2-Priz geciktiriciler

Taze betonun katılaşmaya başlama süresini uzatırlar.Uzun mesafeye taşınan betonlar veya sıcak hava dökümleri için yararlıdırlar.

 

3-Priz hızlandırıcılar

Priz geciktiricilerin aksine, bu katkılar betonun katılaşma süresini kısaltırlar.Bazı uygulamalarda,erken kalıp almada ve soğuk hava dökümlerinde don olayı başlamadan betonun katılaşmış olmasını sağlamak için kullanılırlar.

 

4-Antifrizler

Suyun donmasını zorlaştırır ve don neticesi çimentonun mukavemet kazanmasındaki aksamaya engel olurlar.Bu katkıların betondaki miktarı hava sıcaklığına göre ayarlanabilir.

 

Hava sürükleyici katkılar

Beton içinde çok küçük boyutlu ve eşit dağılan hava kabarcıkları oluşturarak betonun geçirimsizliğini ve dona karşı direncini ve işlenebilirliğini artırır.

 

Su geçirimsizlik katkıları

Sınırlı miktarda hava sürükleyen katkılardır ancak yerine yerleşmiş betonun su sızdırmazlığının sağlanması uygun yerleştirme tekniğinin iyi bir şekilde yapılmasına bağlıdır.

Bazı betonlarda birden fazla katkı türü birlikte kullanılabilir.Ancak bu katkıların birbirlerinin etkilerini bozmadıkları denenmelidir.Kimyasal katkılar,yukarıda bahsedilen etkilerinden dolayı bütün inşaar sektöründe betonun ayrılmaz parçası olmuştur.

 

Mineral katkılar

Çimento gibi öğütülmüş toz halde silolarda depolanan cüruf,uçucu kül,silis dumanı,taş unu...vb çeşitli maddelere 'Mineral Katkı' adı verilir.

 

 

 

BETONDA ARANAN ÖZELLİKLER

 

Taze betonda

--İşlenebilme özelliği,uygun kıvam

--Taze betonun sıcaklığı

--Agrega maksimum tane büyüklüğü

--Homojenlik,kıvam kaybı,hava miktarı

--Birim ağırlık

 

Sertleşmiş betonda

--Dayanım(basınç,çekme,eğilme,yarılma mukavemetleri)

--Dış etkenlere karşı dayanıklılık(geçirimsizlik,aşınmaya dayanıklılık)

--Donma ve çözülmeye dayanıklılık

--Hafiflik veya ağırlık

--Isı,ses yalıtımı ve estetik(brüt betonda dış görünüş)

--Ekonomi

 

!C20 betondaki PÇ 42.5 çimento oranı 300 kg/m^3 den az olmamalıdır.

 

C20=>    Fck,silindir(N/mm^2)=20

              fck, küp(N/mm^2)=25

 

 Betonun taşınması sırasında kıvam kaybının muhtemel nedenleri

 

--Betonun yalancı priz yapması.Bunun önüne karıştırma işlemine devam ederek geçilebilir.

--Uzun taşıma mesafeleri.Yol boyunca priz almaya başlayabilir.Karışım suyuda buharlaşabilir.

--Dökümden önce aşırı karıştırma süresi

--Sıcak hava şartları

 

Özellikle bina sektöründe beton işçiliğinde bilinç ve eğitim düzeyi düşük olduğundan taşıma,yerleştirme ve mastarlama işlemlerinin kolaylığı açısından 18-22cm çökmeli,çok akıcı kıvamlı beton kullanma, bu amaçla da şantiyede hazır betona su verme eğilimi çok yüksektir.Bu eğilimin mukavemet düşürücü zararlı sonucunu yok etmek için Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu bir karar alarak üyelerine şantiye teslimi beton kıvamını K4 düzeyinde(çökme>16cm)tutmalarını tavsiye etmiş,bunu yaparken su/çimento oranına(dolayısıyla mukavemete) dikkatlerini çekmeyi de ihmal etmemiştir.Bu konuda bilgilenen ve bilinçlenen müşteriler K4 kıvamlı beton sipariş vermektedir


Yukarı Git Yazılara Dön

Son Eklenen Yazılar

Doğrudan - Dolaylı Şantiye Giderleri  /   İnşaat Yazıları-2 Emlak danışmanlarının aşina olduğu sorular!  /   İnşaat Yazıları-1
İngilizce Belirteçler Quantifiers Konusu konusarakogren.com'da  /   İnşaat Yazıları-2 Tag Heuer Saat Tarzlarında Zarif Dokunuşlar modasaat.com  /   İnşaat Yazıları-2
Kirişli radye temel nedir? Kirişli radye temel çeşitleri nelerdir?  /   İnşaat Sistemleri EPDM Membran  /   İnşaat Yazıları-2

ÖNERİLERİMİZ

YAZILARI TAKİP ET!

TANITIM

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım