Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Yazılar » İnşaat Sistemleri » Temeller » Temelde Topraklama İşlemi
Yazılara Dön

Temelde Topraklama İşlemi

Temelde Topraklama İşlemi

1) Öncelikle bir Elektrik Mühendisi tarafından Topraklama Projenizin olması gerekmektedir.

2) 5 cm lik ende 5 mm galvanizli şeritler Radye ya da sürekli temel demiri üzerinden klemenslerle birbirine bağlanarak projesinde olduğu gibi genelde ızgara biçiminde geçirilir.Ve beton dökümü esnasında kayma olmaması için bağ telleri ile demirlere tutturulur.

3)
Özellikle projenize bakarak Binada trafo, jeneratör ya da asansör tesisatınızın geldiği yerlerden topraklama şeritlerinin geçmesine dikkat edilir.

4) Projenize göre kolonlardan yukarı beton içinden çıkarılır. (Bazı imalatlarda çıkarılmıyor Bence en üst kat kolonlarına kadar çıkarılması gerekiyor.)

5)
Projenizde belirlenen yerlerde, binanınızın büyüklüğüne göre galvanizli şerit perde içinden geçirilerek uygun bir yerde dışarda en az 3 m lik çukurlar açılarak demir kazıklar ile toprağa gömülür.

6)
Kırmızı toprak dediğimiz kaliteli bahçe toprağı ile çukurlar kapatılırken, tabaka tabaka sulanır ve sıkıştırılır.

7) Bina elektrik tesisatı normal topraklaması zaten yapılmaktadır.

8)
Not olarak yazayım paratoner tesisatı eski bir uygulamadır. Ucuzdur. 50, 75,100,125 m radyoaktif şemsiyenin kapsadığı alanın içini koruma esasına dayalı bir yaklaşımdır. Artık büyük ve ciddi binalarda Faraday kafesi uygulanmaktadır. Pahalı bir sistemdir. Bununla ilgili bilgiyi İnternetten bulmanız mümkündür.


Yukarı Git Yazılara Dön

Son Eklenen Yazılar

Doğrudan - Dolaylı Şantiye Giderleri  /   İnşaat Yazıları-2 Emlak danışmanlarının aşina olduğu sorular!  /   İnşaat Yazıları-1
İngilizce Belirteçler Quantifiers Konusu konusarakogren.com'da  /   İnşaat Yazıları-2 Tag Heuer Saat Tarzlarında Zarif Dokunuşlar modasaat.com  /   İnşaat Yazıları-2
Kirişli radye temel nedir? Kirişli radye temel çeşitleri nelerdir?  /   İnşaat Sistemleri EPDM Membran  /   İnşaat Yazıları-2

ÖNERİLERİMİZ

YAZILARI TAKİP ET!

TANITIM

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım