Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Yazılar » İnşaat Yazıları-2 » Yapı Makinaları » Greyderler
Yazılara Dön

Greyderler

Greyderler, zemin tesviyesi ve çalışabileceği kadar sertlikte bulunan zeminlerde hendek açma ve şev düzeltine işlerinde kullanılan iş maki neleridir.
1 - Greyderlerle yapılan başlıca işler:
— Toprak tesviyesi,
— Hendek açma ve şev düzeltilmesi,
— Bitkisel tabakanın kaldırılması
— Yol ve alan gerecinin serilmesi,
— Zeminin gevşetilmesi,
—Kar kürümesi,
—Gerektiğinde keçi ayağı silindirinin çekilmesi.2 - Greyderlerde ana aksamlar:
Bu gün iş yerlerinde çeşitli greyderler çalışmaktadır. Bu greyderler de bazı ayrıcalıklar bulunmakla beraber, genellikle ama aksamlar (parçalar) aynı olup bu parçaların başlıcaları şunlardır :
a) Kumanda yeri: Greyder operatörünün makineyi yönetme yeridir. Kumanda yerinin üzeri bazı greyderlerde camekan şeklinde kapalı bazılarında açık bazılarında ise üstte yalnız bir gölgelik vardır. Hangi durumda olursa okun greyder operatörü çalışırken etrafını rahatça görebilmelidir. Kumanda yerinde greyderin tüm hareketlerini sağlayan mekanik veya hidrolik olarak çalışan kumanda kolları bulunur.
b) Tekerler: Greyderlerin genellikle önünde iki, arkasında ise dört adet lastik teker bulunur, ön tekerler kumanda yerine bağlı olup, yapılacak işe göre sağa veya sola yatırılabilir. Bu tekerler aynı zamanda greyderin keskin dönüşleri için de çok yararlı olmaktadır. Arka tekerler tahrik motoru aracılığı ile greyderin hareketini sağlar.
Grayderlerin tekerleri yapılan işe ve çalıştığı zemine göre şişirilmeli, hiç bir zaman birbirinden farklı şişkinlikte olmamalıdır. Lastiklerin şişirilmesi greyder motorunun önüne takılmış ve motordan aldığı güçle çalışan özel bir kompresörle yapılır.
c) Kalkan (Kepçe): Greyder kalkanları, greyderlerin göçlerine ve yapılacak işlerin özelliğine göre çeşitli biçim ve büyüklüktedir. Kesme işlemi dozerlerde olduğu gibi kalkanların alt kenarına cıvatalarla bağlanan bıçaklar yapmaktadır. Bu bıçaklar üç parçalı olup gerektiğinde değiştirilir. Greyder kalkanları dişli dairesel eleman yardımıyla sağa ve sola dönebildiği gibi iş durumuna göre bir miktar öne ve arkaya yatırılabilir. Bundan başka kalkan kendi uzunluğunun 2/3 kadar sağa ve sola doğru çıkabilir.
d) Dairesel dişli eleman: Dairesel dişli elemanın esas görevi greyder kalkanına yataklık etmektir. Kalkan dairesel eleman ekseni etrafında dönebilecek şekilde dişli elemana bağlanmıştır.
e) Tarak: Bazı zeminler sert olduğundan greyder çalışırken güçlük çekilebilir. Bu gibi durumlarda zemin önce greyderin tarağı ile gevşeltilir, bundan sonra kalkan çalıştırılarak tesviye işleri yapılır. Tarak hidrolik veya mekanik kollarla ana gövdeye bağlanmış olup, üzerinde işin durumuna göre sayısı ayarlanabilen dişler bulunmaktadır


Yukarı Git Yazılara Dön

Son Eklenen Yazılar

Doğrudan - Dolaylı Şantiye Giderleri  /   İnşaat Yazıları-2 Emlak danışmanlarının aşina olduğu sorular!  /   İnşaat Yazıları-1
İngilizce Belirteçler Quantifiers Konusu konusarakogren.com'da  /   İnşaat Yazıları-2 Tag Heuer Saat Tarzlarında Zarif Dokunuşlar modasaat.com  /   İnşaat Yazıları-2
Kirişli radye temel nedir? Kirişli radye temel çeşitleri nelerdir?  /   İnşaat Sistemleri EPDM Membran  /   İnşaat Yazıları-2

ÖNERİLERİMİZ

YAZILARI TAKİP ET!

TANITIM

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım