Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Yazılar » İnşaat Yazıları-2 » Yapı Makinaları » Dozerler
Yazılara Dön

Dozerler

Dozerler, genellikle kasa, dolma, yanma, çekme ve itme işlerinde kullanılan bir iş makinesidir.
1 - Dozerlerle yapılan başlıca işler:
— Her çeşit kazı işleri,
— Kabaca yapılması istenilen tesviye üsleri,
— Dolgu gerecinin yayılması,
— Her çeşit enkazın (yıkıntı ve artık gereç) kaldırılması,
— Kar ve buzların temizlenmesi,
— Kazılan gerecin 90 m. ye kadar itilerek taşınması,
— Dağlık ve kayalık arazide yolların açılması,
— Ağaçların devrilmesi,
— Zemin örtülerinin temizlenmesi,
— Taş ocakları tabanlarının temizlenmesi,
— Skreyperlerin itilmesi veya çekilmesi,
— Yumuşak zemine oturmuş veya devrilmiş iş makinelerinin kurtarılması.a-motor
b-palet
c-Kalkan
d-kumanda yeri
e- Kumanda kolları
f- Hidrolik kaldırma kolları

2 - Dozerlerde ana aksamlar:
Bir dozer, dizel olarak çalışan motor, palet veya lastik tekerler, özel kollarıyla ana şasiye bağlı kalkan (bıçak), kumanda yeri, kumanda kolları, hidrolik kaldırma kollan veya kaldırma halatlarından meydana gelmiştir.
Dozer Kalkanları:
dozerlerle yapılan çeşitli işler, dozerlesin önlerine takılan iç bükey biçiminde çelik levhalardan meydana gelen kalkanlarla olur. Kalkanlar, dozerlerin ve yapılacak işlerin özelliğine göre çeşitli şekillerde bulunmaktadır.
Kalkanların taban ve uç kısımlarına aşınma ve darbe etkilerine dayanıklı alaşımlı çelikten yapılmış, civatalarla kalkanlara bağlanan çaklar takılır. Sert zeminlerin kazılmasında bıçaklar genel olarak uç kısımlarından aşındığı veya kırıldığı için, bütün bıçağın değiştirilmesi yerine yalnız kırılan veya aşınan uç kısımlar değiştirilir. Kalkanların iç bükey nedeniyle kazılan gereç dozer hareket halinde iken öne doğru yuvarlandığı için kazı istemi kolaylaşmış olur.
Kalkan boyutları, dozerlerin güçleri ve çeşitli işlere uygulanmasına göre değişmekte olup genellikle uzunlukları 2m.-4,5m., yükseklikleri ise 0,6m.-1,5m. arasında değişir.
Dozer kalkanları ya çelik halatlarla mekanik olarak,ya da hidrolik olarak aşağı, yukarı inip kalkabilir.
Çalılık zemin yüzeylerinin kolaylıkla ve verimli bir şekilde temizlenmesi amacıyla, dozerlere oldukça büyük ve dişli bıçaklan olan kalkanlar takılır (Şekil: 12).
3 - Dozer Çeşitleri :
Dozerler, kalkan biçimleri, mekanik veya hidrolik olarak çalışan kolların durumuna ve işe uygulanmaları bakımından, buldozer, tiltdozer ve angldozer olmak üzere başlıca üç çeşittir.
a) Buldozer: Buldozerlerde kalkan traktörün boy eksenine dik ve traktör gövdesine oldukça yakın bağlanmıştır. Bu özelliğinden dolayı oldukça dengeli olarak sert zeminlerin kazılması, kayaların ve ağaç köklerinin sökülmesinde kullanılır.
Buldozer kalkanları, kaldırma kolları yardımı ite dozerin oturduğu zeminden (dozer Cins ve büyüklüğüne göre) 30 cm. - 50 cm. kadar aşağı inebilir, 60 cm. -100 cm. kadar da yukarı kalkabilir. Bazı buldozer tiple rinde ise kalkanlar azda otsa sağa veya sola dönebildiği gibi, öne ve arka ya da yatabilmektedir

b) Tiltdozer:
Tiltdozer kalkanları, buldozer kalkanlarında olduğu gibi yataya dik olarak inip kalkabilir ve ayrıca bir ucu diğer ucuna göre yatayla 10° lik bir açı yapacak şekilde kaldırılabilir. Bu özelliğinden dolayı, tiltdozerler, buldozerlerin yaptığı işlere ek olarak, hendek açma ve yamaç kazılarında da kullanılır

c) Angldozer:
Angldozer kalkanları, buldozer ve tiltdozer kalkanları durumuna getirilebildiği gibi, ayrıca sağa veya sola doğru da 30° kadar döndürülebilir. Angldozerlerin kalkan hacmi buldozerlerin kalkan hacminden daha büyüktür.
Bu dozerler yamaç kazılan, hendek açma, iterek 90 m. ye kadar kazılan gereçlerin taşınması ve serilmesinde kullanılır


Yukarı Git Yazılara Dön

Son Eklenen Yazılar

Doğrudan - Dolaylı Şantiye Giderleri  /   İnşaat Yazıları-2 Emlak danışmanlarının aşina olduğu sorular!  /   İnşaat Yazıları-1
İngilizce Belirteçler Quantifiers Konusu konusarakogren.com'da  /   İnşaat Yazıları-2 Tag Heuer Saat Tarzlarında Zarif Dokunuşlar modasaat.com  /   İnşaat Yazıları-2
Kirişli radye temel nedir? Kirişli radye temel çeşitleri nelerdir?  /   İnşaat Sistemleri EPDM Membran  /   İnşaat Yazıları-2

ÖNERİLERİMİZ

YAZILARI TAKİP ET!

TANITIM

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım