Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Yazılar » İnşaat Yazıları-1 » Deprem » Hayvanlar Tsunamiden Nasıl Kurtuldu?
Yazılara Dön

Hayvanlar Tsunamiden Nasıl Kurtuldu?

Hayvanlar depremi önceden algılayabiliyor mu? Hayvanlardaki altıncı his, insanlar için bir erken uyarı sistemi olabilir mi? Hayvanların, tsunami kıyıya varmadan önce kaçarak kurtulması, bu soruları gündeme getirdi.

    Pasifik Okyanusu’ndaki depremin tetiklediği tsunami karada 3.5 km içeriye girdi. 150 binden fazla insan, dev dalgaların altında kalarak can verdi. Ancak, yetkililer tsunaminin yerle bir ettiği kıyı şeridinde hiçbir kara hayvanı ölüsüne, en azından şimdilik, rastlanmadığı belirtiyor.

    HAYVANLAR SAĞ KALDI

    Hayvanların, Güneydoğu Asya’da 150 bin kişinin ölümüne neden olan tsunamileri önceden farkettikleri ve kaçtıkları iddiası bir kez daha gündeme geldi. 30 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiği Sri Lanka’daki Yala Ulusal Parkı’nda olanlar bunu doğruluyor. Kıyı bölgesindeki bu parktaki turistler ve görevliler yaşamlarını yitirirken, parktaki hayvanlar sağ kaldı. Yetkililer, hayvanların tsunami sırasında dağlara koşarak hayatta kalmayı başardıklarını savunuyor. Sri Lanka’nın yanı sıra tsunaminin yerle bir ettiği Sumatra’da da kıyı bölgelerinde yaşayan vahşi hayvanlara ait cesede rastlanmaması, hayvanların altıncı hisleri sayesinde kaçtıkları şeklinde yorumlanıyor.

    TİTREŞİM VE HAVA BASINCI

    Hayvanların deprem öncesi veya yanardağ patlamaları sırasında huysuzlandıkları, köpeklerin rutin dışı havladakları veya kuşların kaçtığı gibi ifadeler, her felaketten sonra dile getirilir.

    Kimi uzmanlar hayvanların tsunamiyi insan gözünün göremeyeceği kadar uzakta dahi sesinden tanıdığına işaret ediyor. Bu sava göre, hayvanlar tsunaminin oluşumunu toprağa verdiği titreşimden farkediyor. Bir diğer açıklama ise, tsunaminin açıklardan gelişi sırasında hava basıncının değiştiği ve hayvanların bu nedenle kendilerini daha rahat hissettikleri bölgelere kaçtıkları ve böylece de tsunamiden kurtuldukları.
       
    İNSANLAR İÇİN UYARI SİSTEMİ

    Hayvanların koku ve sese karşı duyarlı oldukları biliniyor, özellikle kendi düşmanlarından kaçmak için geliştirdikleri bu içgüdüleri tsunami dalgalarını önceden farketmeye yaramış olabilir mi? Ancak hayvan davranışlarının bir laboratuvar ortamında denenmesi mümkün olmadığı için, bilim adamları kesin bir bulgu veremiyor.


Yukarı Git Yazılara Dön

Son Eklenen Yazılar

Doğrudan - Dolaylı Şantiye Giderleri  /   İnşaat Yazıları-2 Emlak danışmanlarının aşina olduğu sorular!  /   İnşaat Yazıları-1
İngilizce Belirteçler Quantifiers Konusu konusarakogren.com'da  /   İnşaat Yazıları-2 Tag Heuer Saat Tarzlarında Zarif Dokunuşlar modasaat.com  /   İnşaat Yazıları-2
Kirişli radye temel nedir? Kirişli radye temel çeşitleri nelerdir?  /   İnşaat Sistemleri EPDM Membran  /   İnşaat Yazıları-2

ÖNERİLERİMİZ

YAZILARI TAKİP ET!

TANITIM

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım